Miejskie opowieści
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Marzena Ola SKIP

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

29/11/13 od Marzena
W temacie: Z kraju...

Złota kaplica

i smutny koniec Raczyńskiego

Złota Kaplica, którą możemy podziwiać w poznańskiej katedrze na Ostrowie Tumskim jest zaskoczeniem, gdy zobaczymy ją po raz pierwszy. Kaplica miała być miejscem, w którym znaleźć się miały szczątki pierwszych królów polski. Ponieważ oglądałam kościół wieczorem, światła były tylko delikatnie włączone, w kościele było naprawdę dość ciemno, to widok takiej kaplicy został jeszcze bardziej spotęgowany. 

(Joanna Cudziło)

Kaplica znajduje się na osi głównej katedry, natomiast nie jest widoczna zaraz po wejściu, gdyż znajduje się za gotyckim poliptykiem, widocznym na zdjęciu poniżej.

(Joanna Cudziło)

Wracając do Złotej kaplicy... Została w części ufundowana przez pana Raczyńskiego. Stwierdził chyba, że należy mu się uwieczenienie faktu, że to dzięki niemu kaplica i posągi Mieszka I i Chrobrego powstały. Kazał więc wyryć na nich napis: Ofiarował do tej kaplicy Edward Nałęcz Raczyński.

(Joanna Cudziło)

Wykucie napisu nie było jednak szcześliwym rozwiązaniem dla Edwarda Raczyńskiego. Przez całe zamieszanie związane z napisem uniósł się honorem i napis kazał skuć. A dla podkreślenia swojego godnego zachowania popełnił samobójstwo. I cóż... pomimo smutnej historii Raczyńskiego wyglądem kaplicy możemy cieszyć oczy do teraz. O zgrabnych proporcjach, wykończona w każdym detalu zwieńczona piękną kopułą projektu F. Lanciego. 

(Joanna Cudziło)

W kaplicy znajduje się również obraz przedstawiający Bolesława Chrobrego i Ottona III przed grobem św. Wojciecha. Obraz wykonany został przez Edwarda Brzozowskiego. 

(Joanna Cudziło)

Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2014 ruda

Hallstatt

miasteczko z puzzli
3 komentarze, ostatni z 17/12/2014 od pinot