Miejskie opowieści
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Marzena Ola SKIP

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Hallstatt

miasteczko z puzzli

Hallstatt zapewne możecie kojarzyć z puzzli, których jest częsty motywem lub z materiałów reklamowych Górnej Austrii i regionu Salzkammergut. To wyjątkowo urokliwe i fotogeniczne miasteczko położone jest nad Jeziorem Halsztackim, na wysokości 508m n.p.m. i niemalże wcina się w strome, skaliste zbocza gór. Patrząc na Hallstatt z pewnej odległości można odnieść wrażenie, że za chwilę oderwie się od skał i wpadnie do jeziora.

Typowy widoczek na Hallstatt będący częstym motywem puzzli. Typowy widoczek na Hallstatt będący częstym motywem puzzli. (R. Zagórski)

Ta austriacka miejscowość jest prawdopodobnie jedną z najstarszych w Europie, jeśli nie na świecie, osad. Ludzie mieszkali tu już 7000 lat temu, ponieważ wydobywano w tym regionie sól. Stąd, powyżej Hallstatt znajdziemy najstarszą na świecie, wciąż czynną kopalnię soli kamiennej. Można ją oczywiście zwiedzać (na wysokość 800m n.p.m., na której znajduje się jaskinia, można dotrzeć pieszo lub szynową kolejką).

Ciekawostką jest to, że mieszkańcy Hallstatt przez bardzo długi czas, bo do XIX wieku utrzymywali kontakt ze światem zewnętrznym tylko drogą wodną, gdyż nie istniała wtedy żadna droga lądowa. Później postała pełna serpentyn i tuneli trasa, którą można dojechać do miasteczka.

Widok na Hallstatt z góry. Widok na Hallstatt z góry. (R. Zagórski)

Jakiś czas temu, bo w 2012 roku świat obiegła dość zabawna informacja. Otóż Chińczycy, w prowincji Guangdong, wybudowali podróbkę austriackiego Hallstatt. Jak na to odpowiedziały władze oryginału? Na oficjalnej stronie internetowej zamieścili takie oto hasło: „Sfotografowane miliony razy - raz skopiowane - zawsze bez skutku". Na szczęście my Polacy mamy bliżej do Austrii niż do Chin, zatem jest większa szansa, iż zobaczymy prawdziwe, oryginalne Hallstatt. 

Nad Jeziorem Halsztackim. Nad Jeziorem Halsztackim. (R. Zagórski)

Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2014 ruda

Hallstatt

miasteczko z puzzli
3 komentarze, ostatni z 17/12/2014 od pinot