Miejskie opowieści
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Marzena Ola SKIP

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

24/11/13 od Agata
W temacie: ...i ze świata

Hundertwasserhaus

Szczypta fantazji w Wiedniu

W pięknej, eleganckiej, uporządkowanej stolicy Austrii stoi dom mieszkalny wyjęty ze świata fantazji. Kolorowe ściany, niejednakowe okna, zaburzenie prostych linii, drzewa na dachu, pozłacana kopuła. I to wszystko na zlecenie burmistrza.

Hundertwasserhaus (Pol. Dom Hundertwassera, od nazwiska pomysłodawcy, Friedensreicha Hundertwassera) to kompleks mieszkalny na rogu Kegelgasse i Löwengasse – a zarazem jedna z największych atrakcji architektonicznych Wiednia. Jednak nie można go zwiedzać, a tylko cieszyć oczy fasadą, bo to dom mieszkalny. Na szczęście dla ciekawskich dostępny jest film (po niemiecku lub angielsku), przedstawiający historię domu i pokazujący jego wnętrza. Do zobaczenia całkiem za darmo w malutkiej kafejce Kunst und Café znajdującej się na parterze (przy okazji – świetna kawa i ciasto).

(M. Jabłoński)

Powstał w latach 80 XX wieku, z przebudowania starego domu mieszkalnego. Hunderwasser, który nie przyjął wynagrodzenia za pracę nad tym projektem, chciał stworzyć budynek w harmonii z naturą i człowiekiem. Nie był jednak architektem, więc miasto zapewniło mu pomoc profesjonalisty, Jozefa Krawiny. Współpraca była burzliwa, pierwszy projekt Hunderwasser odrzucił z oburzeniem, w końcu Jozefa zastąpił Peter Pelikan. Powstał dom bez linii prostych – bo autor uważał linię prostą za bezbożną  - i regularności, wielobarwny, asymetryczny, różnorodny, nieoczywisty. Przyroda jest tu partnerem człowieka, na tarasach, balkonach, we wnętrzach i przede wszystkim na dachu rosną drzewa i trawa. Mieszkania są jedno- i dwupoziomowe, o różnej powierzchni. Każde okno jest inne, bo też i każdy mieszkaniec mógł je wykończyć według własnego pomysłu. Dzieci (i nie tylko) mogą pisać i malować po ścianach, a docelowo ich pokrycie jest wymieniane co jakiś czas, więc pojawiają się coraz to nowe dzieła.

Niezwykły, kolorowy świat blisko centrum Wiednia. Już posadzka przez budynkiem daje przedsmak wnętrz, bo chodnik faluje pod stopami. Szkoda, że nie można wejść do środka, by poczuć pod palcami ceramiczne wykończenia na ścianach, przejść się kręconymi schodami, usiąść na trawie na dachu. Jak się tu mieszka? Rzeczywiście bliżej natury? Z tysiącami turystów pod oknami?

(M. Jabłoński)

W Wiedniu można też zobaczyć inne realizacje pomysłów Hundertwassera – najbardziej imponująca jest spalarnia śmieci.  

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2014 ruda

Hallstatt

miasteczko z puzzli
3 komentarze, ostatni z 17/12/2014 od pinot