Wszystkie | Notatki | Strony | Uczestnicy
Polska - odwiedzili
Polska - drogowskazy
Miasto uzdrowiskowe, umieszczone pomiędzy pięknymi jeziorami jest świetnym miejscem do uprawiania sportów wodnych i turystyki aktywnej.
Stolica województwa Podlaskiego to gospodarcze, naukowe i kulturalne centrum regionu. Białystok może pochwalić się licznymi cennymi zabytkami a także bogatym kalendarzem imprez cyklicznych.
Miasto leżące w województwie śląskim jest stolicą Euroregionu Beskidy oraz ekonomicznym i kulturalnym centrum Podbeskidzia. Piękna okolica i zabytkowa architektura przyciąga co roku wielu turystów.
Największe miasto województwa Kujawsko-Pomorskiego leży na ogromnej polanie leśnej. Może się pochwalić nie tylko zabytkami (jak najstarsza w Polsce czynna sztuczna droga wodna – Kanał Bydgoski z 1774 roku), ale również wspaniałymi obszarami zielonymi – np. największym w Polsce parkiem miejskim.
Największe miasto przy wschodniej granicy Polski leży w województwie lubelskim i wyróżnia się międzykulturowym charakterem i bogatą historią.
Jeden z najlepszych polskich kurortów nadmorskich oferuje turystom szerokie plaże, uroczy port rybacki oraz wyjątkowy mikroklimat.
Nadmorska miejscowość wypoczynkowa z jedną z najpiękniejszych i drugą co do szerokości plażą w Polsce. Dębki znajdują się na terenie kaszubskiego Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
Miasto nad rzeką Drawą położone jest pośród malowniczych jezior, idealne miejsce na kajaki, rowery, uprawianie wędkarstwa czy jeździectwa.
Miasto usytuowane jest w południowo-wschodniej części Polski, w województwie Podkarpackim. Turystom oferuje dziewiczą przyrodę, czyste środowisko naturalne i zabytkowe obiekty architektoniczne.
Jedno z najstarszych miast w Polsce (rok założenia 1237) i najstarsze w województwie warmińsko-mazurskim leży nad Zalewem Wiślanym. Jest jednym z najlepiej przebadanych archeologicznie miast w Polsce, dzięki czemu okoliczne muzea mogą pochwalić się eksponatami unikatowymi na skalę światową.
U stóp wzgórza katedralnego, górującego nad całą okolicą, leży Frombork, ukochane miasto Mikołaja Kopernika. To małe, turystyczne miasteczko było wielokrotnie niszczone i przebudowywane, ale mimo to zachowało charakter średniowiecznego założenia.
Wieś leży po obu stronach doliny Giełczwi, słynnej z licznych zabytkowych dworków i dworów. Malowniczy krajobraz, wchodzący w obszar Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego, jest domem dla wielu chronionych gatunków zwierząt i roślin.
Gdańsk to jedno z najstarszych miast w Polsce i ważny punkt na historycznej, naukowej, gospodarczej i kulturalnej mapie kraju. Zabytki Gdańska znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.
Miasto portowe zbudowane w latach 20-tych po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i dostępu do morza.
To mazurskie miasteczko nazywane jest polską stolicą żeglarstwa. Położone nad aż sześcioma jeziorami jest jednym z głównych portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
Największe miasto województwa lubuskiego położone jest nad Wartą, na siedmiu wzgórzach, w niewielkiej odległości od granicy z Niemcami (odległość od Berlina jest ponad trzykrotnie mniejsza niż ta, dzieląca Gorzów od Warszawy).
Były gród krzyżacki, leży w województwie kujawsko-pomorskim. Zabytki Grudziądza należą do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.
Miasto, nazywane "bramą do Puszczy Białowieskiej”, leży na Podlasiu na Równinie Bielskiej, na zachodnim krańcu Puszczy Białowieskiej.
Miasto leży nad czterema jeziorami, w samym sercu Kaszub. Jest centrum turystycznym i kulturalnym regionu.
Miasto leży w Górach Świętokrzyskich. Na jego terenie znajduje się 5 rezerwatów przyrody.
Sztuka ludowa ziemi łowickiej znana jest w Polsce i za granicą. Na tych terenach nadal możemy podziwiać piękne wycinanki z papieru, muzykę, taniec i stroje łowickie.
Dawna siedziba zakonu krzyżackiego. Słynie z dobrze zachowanych przykładów średniowiecznej architektury.
Mikołajki i okolice to znany region turystyczny na Mazurach. Wspaniałe jeziora, dzikie lasy, piękne widoki przyciągają rzesze turystów - żeglarzy, miłośników wypoczynku, imprez i wyjątkowej mazurskiej atmosfery.
Teren, na którym położone jest Mrągowo charakteryzuje się dużą ilością jezior oraz pagórków. Teren miasta, jak i najbliższej okolicy jest bardzo urozmaicony.
Jedno z najstarszych miast w Małopolsce (1292 rok). Miasto jest wartym uwagi punktem na szlaku turystycznych wędrówek. Znajduje się blisko urokliwego uzdrowiska w Krynicy. Niedaleko rozwijają się również stacje narciarskie: Wierchomla i Sucha Dolina.
Stolica Warmii i Mazur łączy w sobie miejskie rozrywki z bezpośrednim dostępem do natury. Przez Olsztyn przepływają 3 rzeki a w jego granicach leży 15 jezior.
Obszar, na którym znajduje się to niewielkie miasto charakteryzuje bogata rzeźba terenu. W gminie znajduje się aż 40 jezior oraz liczne rezerwaty i pomniki przyrody - m.in. „Rzeka Drwęca”, „Ostoja bobrów na rzece Pasłęce” i „Bagna Nadworskie”. Można tu spotkać orła bielika i dekacza, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem.
Wieś leżąca w dolinie w dolnym biegu rzeki Oronki. Nieokiełznana przyroda umożliwia aktywny wypoczynek .
Miasto nazywane jest Perłą Mazur. Dzięki swojemu urokliwemu położeniu wśród pięciu jezior, należy do jednego z najatrakcyjniejszych miejsc wypoczynkowych w Polsce. Miasto szczyci się piękną plażą – najczęściej odwiedzaną przez turystów jest ta, nad jeziorem Sajmino.
Jest to urocze miasto o bardzo bogatej historii. Piotrków był niegdyś drugą, polityczną stolicą królestwa. Jest to miasto wielu kultur, co widać przede wszystkim na przykładzie architektury i sztuki sakralnej.
Jest to jedno z najstarszych i najpiękniejszych polskich miast. Jego urokliwe położenie u podnóża Karpat, z bogactwem ponad tysiąca zabytków, jest niesamowitą atrakcją dla miłośników historii i nie tylko. Miasto jest wielokulturowe, mieszkają tu Polacy, Ukraińcy, Cyganie. Warto też wspomnieć o bliskości dawnych polskich kresów.
Jedno z najpiękniejszych miast województwa śląskiego jest bogate w tradycje i zabytki. Wśród nich dobrze zachowany średniowieczny układ starego miasta i liczne zabytki architektury z XVIII i XIX wieku. Największe jednak wrażenie robi zamek, wokół którego rozpościera się park krajobrazowy o powierzchni 150 hektarów.
Jest to niewielkie kaszubskie miasteczko nad polskim morzem. Przed powstaniem Gdyni to właśnie Puck był jedynym portem na wybrzeżu. Miasto dzięki walorom przyrodniczym wielokrotnie zdobyło tytuł „Wirtualnej Perły Pomorza”.
To zabytkowe miasteczko zwane „Wenecją Mazowsza” usytuowane jest w urokliwej dolinie Narwi i jej odnogach. Znajduje się na szlaku prowadzącym nad jeziora Mazurskie, zaś tego traktem wodnym (rzeką Narew) można stąd dotrzeć do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i na Pojezierze Augustowskie.
Miasteczko nad jeziorem Nidzkim, w samym sercu Puszczy Piskiej, turystów przyciąga wyjątkowymi walorami naturalnymi.
Sejny leżą w województwie podlaskim, w sąsiedztwie 103 jezior. Jest to miasto wielonarodowe i wielokulturowe, do którego różne grupy etniczne wniosły własne tradycje. Ta wielobarwna historia zatopiona jest w niezwykłym krajobrazie naturalnym.
Sokółka leży w północnej części Niziny Podlaskiej, od wschodu graniczy z Białorusią a od zachodu z Puszczą Knyszyńską. Podlasie to obszar, na którym wyraźnie widać wpływ różnych kultur i tradycji różnych narodowości: Polaków, Białorusinów, Żydów, Tatarów, Rosjan, Litwinów, Niemców. Katolicy, prawosławni i muzułmanie żyją tu obok siebie, w zgodzie. Oprócz...
Miasto o statusie uzdrowiska (dzięki m.in. czystości powietrza i pobliskim złożom borowin) w województwie podlaskim. Mieści się w nim siedziba Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, którą jest otoczony. Supraśl może pochwalić się również licznymi zabytkami i bogatym życiem kulturalnym.
Szczytno postrzegane jest jako miasto o charakterze turystycznym ze względu na otaczające je czyste jeziora i lasy. To dobre miejsce zarówno na urlop, jak i na weekend.
Znajdujący się w południowej Polsce Tarnów prawa miejskie uzyskał już w 1330 roku. Uroku dodają mu piękna starówka, uliczki w średniowiecznym planie i galicyjska atmosfera.
Jedno z najstarszych miast w Polsce, które nie doznało wielkich zniszczeń podczas II wojny światowej. Liczne zabytki i niepowtarzalny, średniowieczny klimat, ściągają turystów. Zespół Staromiejski Torunia został umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Jest to piękna, malownicza stolica Borów Tucholskich, krainy o ogromnych walorach krajobrazowych. Tuchola, otoczona lasami, z malowniczą rzeką Brdą i licznymi okolicznymi jeziorami, umożliwia wypoczynek i uprawianie różnych form turystyki.
Wieś położona jest nad jednym z największych jezior województwa pomorskiego – Wdzydze – zwanym również Kaszubskim Morzem. W tym pięknym miejscu można zaszyć się wśród urokliwej przyrody i zapomnieć o całym świecie. Jest to miejsce z doskonałymi warunkami dla żeglarstwa i windsurfingu, a także z licznymi ścieżkami rowerowymi i szlakami turystycznymi. Wieś...
Nadmorska miejscowość turystyczna słynąca z czystej wody i powietrza. To jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc wczasowiskowych na polskim wybrzeżu.
Wolin miasto w północno-zachodniej Polsce części woj. zachodniopomorskiego. Od niego nazwę bierze też przybrzeżna wyspa. Od stałego lądu oddzielona jest cieśniną Dziwną, Zalewem Kamieńskim i Zalewem Szczecińskim, a od wyspy Uznam – Świną. Na wyspie Wolin istnieje bardzo dobrze rozwinięta baza turystyczna. Na północnym wybrzeżu wyspy znajdują się znane kąpieliska: Międzywodzie...
„Perła Renesansu”, „Miasto Arkad”, „Padwa Północy” - tak jest nazywany Zamość, za sprawą unikalnego Starego Miasta, które w 1992 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zamość jest niezwykle malowniczym miastem, zaprojektowanym jako miasto idealne.
„Małe Czechy w samym sercu Polski”. Miasto znane z rozwiniętego na tych terenach przemysłu włókienniczego, zajmującego się głównie rękodzielnictwem tkackim. Zapoczątkowali go przybyli do Polski Czesi, którzy w 1802 roku zakupili majątek Zelów od ówczesnego właściciela Józefa Widzińskiego. W okresie międzywojennym powstało tu wiele nowoczesnych fabryk włókienniczych. Przez pierwsze lata...
Nazwa pochodzi od wzgórza porośniętego zieloną roślinnością, które góruje nad miastem. Do dziś miasto charakteryzuje duża liczbą parków i zieleńców. Ciepły klimat umożliwił mieszkańcom uprawę winorośli, a symboliczną winiarnię możemy zobaczyć w Parku Winnym.
Żyrardów jest jedynym w Europie w całości zachowanym zespołem urbanistycznym miasta przemysłowego z XIX wieku. Nazwa pochodzi od nazwiska Philippe'a de Girarda, wynalazcy przędzarek do lnu. Żyrardowskie zakłady lniarskie były niegdyś największymi w Europie.
Polska - notatki i wydarzenia
Gołuchów
czyli "paradis terrestre" Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej
Współczesny kształt zamek w Gołuchowie zawdzięcza Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej, która zleciła w 1875 roku jego przebudowę, a właściwie odbudowę zaniedbanej i popadającej w ruinę budowli. Nowy wygląd miał nawiązywać do czasów jego świetności, gdy był rezydencją rodziny Leszczyńskich w XVI i XVII wieku. Miał emanować blaskiem renesansu i polskich... czytaj dalej
W starostwie króla Jana
Z wizytą w Gniewie
To spokojne miasteczko położone w malowniczej dolinie Dolnej Wisły swoim klimatem w żaden sposób nie kojarzy się z gwałtowną emocją, jaką przywołuje jego nazwa - Gniew. Miejsce jest raczej senne, odpowiednie dla tych, którzy lubią wypoczynek i błogie uczucie spowolnienia czasu. Zresztą nazwa wcale nie pochodzi od gniewu, lecz raczej od... czytaj dalej
Sopot wakacyjnie
7 zdjęć
Tym razem bez zbędnych słów. Fotograficzne impresje z wakacyjnych spacerów. Porannie na plaży: I wieczornie na molo:  
O Starym i Nowym Helu
Od zatopionego miasta do rejonu umocnionego
Choć dla odwiedzających w lecie turystów Hel pozostaje przede wszystkim miejscem wypoczynku nad morzem, warto przyjrzeć się historii miasta, a jest ona ciekawa i zaskakująca. Zresztą sami Helanie robią wiele, by wczasowicze mogli się z nią zapoznać. Chyba w żadnym innym kurorcie nadmorskim nie ma tylu muzeów co tutaj. Są... czytaj dalej
Widokówka z Helu
7 zdjęć
W Helu można widzieć koniec lądu, ale i wyspę pośrodku morza, gdyż z właściwym lądem łączy go jedynie cienka nitka mierzei, Dla Helan nie jest jednak żadnym końcem ani środkiem, dla nich jest on początkiem, początkiem Polski. To przekonanie znalazło swój wyraz na Kopcu Kaszubów postawionym na samym cyplu Półwyspu... czytaj dalej
Złapać błysk, czyli letnie burze na zdjęciach
Jest lato, są zatem burze z piorunami. Jak je fotografować? Najlepiej ze statywu na długich czasach od kilku do kilkudziesięciu sekund. Gdy jest zbyt jasno, przydaje się filtr szary przedłużający ekspozycję. Oto kilka błysków z Warszawy:
Śladami pierwszych Piastów
Giecz - Ostrów Lednicki - Gniezno - Poznań
O początkach państwa polskiego wiemy niewiele. Kilka nader skromnych zapisków z tamtego okresu oraz przekazy pochodzące z lat późniejszych to zbyt mało, by odtworzyć dokładny przebieg wydarzeń. Nie jesteśmy nawet pewni miejsca i daty chrztu Mieszka. Dlatego też taką wagę mają wszelkie pozostałości materialne z tamtego czasu, zwłaszcza te pochodzące... czytaj dalej
Festiwal Wina Niemieckiego
Impresje fotograficzne
Impreza promująca mniej znanych niemieckich producentów. Były rieslingi, spaetburgundery, ale nie tylko. W upalny dzień najbardziej smakowały rieslingi, zwłaszcza te wytrawne, cytrusowe, z Rheingau. Garść zdjęć: Warszawa, 29.6.2017, degustacja zorganizowana przez Niemiecki Instytut Wina  
Laibach na Festiwalu Malta
5 zdjęć
Na zakończenie tegorocznego Festiwalu Malta w Poznaniu niezwykły koncert zagrał słoweński zespół Laibach z orkiestrą  l’Autunno pod dyrekcją  Simona Dvoršaka. Usłyszeliśmy fragmenty musicalu Sound of Music, ale nie zabrakło też starszych utworów. Aranżacje orkiestrowe wzbogaciły brzmienie zespołu i dodały jego utworom głębi, co było zwłaszcza słychać w otwierającej przedstawienie... czytaj dalej
Jan Garbarek na Tarchominie
7 zdjęć
11 czerwca 2017 roku w Warszawie wystąpił Jan Garbarek, jeden z najoryginalniejszych muzyków europejskich. Plenerowy, darmowy koncert uświetnił 20. urodziny Białołęckiego Ośrodka Kultury. Z saksofonistą zagrali Trilok Gurtu, hinduski wirtuoz instrumentów perkusyjnych, Rainer Brüninghaus, niemiecki pianista od lat grający z Garbarkiem, oraz brazylijski basista Yuri Daniel. Muzycy przez prawie dwie... czytaj dalej
Historia jednego skoku
Plażowiczów generalnie dzielimy na plażujących, przechadzających się i brykających. Brykać można na wiele sposobów. Na przykład - tak jak widać na zdjęciach z Gdyni - skakać na desce w ładnych okolicznościach przyrody z Gdańskiem w tle. No, może nie dla wszystkich jest takie brykanie, ale to tylko jeden ze sposobów aktywności nad... czytaj dalej
Romańskim szlakiem przez Kujawy
Ze Strzelna przez Kruszwicę do Inowrocławia
Kujawy - położone pomiędzy Wielkopolską, Pomorzem i Mazowszem - nie są może bardzo rozległe, ale za to wyjątkowo bogate. Wiosną pola zazielenione wschodzącymi zbożami i zażółcone kwitnącym rzepakiem wskazują na pierwsze swoje bogactwo - uprawy na żyznych czarnoziemiach, jakże rzadkich w Polsce. W głębi ziemia kujawska skrywa tez inne skarby: sól kamienną, węgiel... czytaj dalej
Kamienna Góra w Gdyni
Punkt widokowy z ciekawą historią.
To jedno z tych miejsc, które warto odwiedzić podczas pobytu w Gdyni. Wznosi się 52 m nad poziom morza, co być może nie jest wiele w porównaniu do wysokości Giewontu, ale wystarczająco dużo, by z kamiennej Góry zobaczyć piękną panoramę miasta, a zwłaszcza gdyńskiego portu. Wejście na piechotę zajmie kilka... czytaj dalej
Z wizytą w Pasłęku
7 zdjęć
W przypadku Pasłęka sama nazwa miasta wiele mówi o jego historii. Obecna nawiązuje do bardzo starej, jeszcze pruskiej, Paslok. Jednakże przez wiele wieków miejscowość nazywała się zupełnie inaczej, mianowicie Holland, a od 1701 Preussich Holland, co po polsku oddawano ładnie brzmiącym Holąd Pruski. Był Pasłęk na początku osadą pruskich Pogezanów... czytaj dalej
Dmuchawce
Koniński słup drogowy
Bodaj to najstarszy zachowany znak drogowy w Polsce. Słup wykuty w piaskowcu miał zostać ustawiony w 1151 roku dokładnie w połowie drogi między Kruszwicą i Kaliszem. Zaświadcza o tym łacińska inskrypcja umieszczona na nim, która w przekładzie prof. Krzysztofa Dunin-Wąsowicza brzmi następująco:   Roku Wcielenia Pańskiego 1151 do Kalisza z Kruszwicy... czytaj dalej
Mazurki - to jest czad!
Towar eksportowany z Polski już wieki temu
Mazurki kojarzą nam się z Chopinem, ale mazurki mają historię kilkaset lat dłuższą, a już 150 lat przed urodzeniem kompozytora były modne w Europie. Po raz pierwszy wywędrowały poza Polskę w XVII wieku i  poprzez Niemcy dotarły do Skandynawii. Do dzisiaj jednym z najpopularniejszych tańców w Szwecji czy Danii jest... czytaj dalej
Pamiątka po tarchomińskich winnicach
Na tarchomińskim cmentarzu przy Mehoffera wśród najstarszych mogił znajduje się niedawno odnowiony i jakżeż intrygujący nagrobek Josepha Labeya. Na kolumnie oplecionej winoroślą i zwieńczonej krzyżem widnieje inskrypcja: "Joseph Labey, né à Avenay (france) fondateur des vignes de Tarchomin, mort le 18 Mai 1856" (pol.: "Joseph Labey urodzony w Avenay we... czytaj dalej
Nieborowska Manufaktura Majoliki
7 zdjęć
Manufaktura majoliki w Nieborowie założona przez księcia Michała Piotra Radziwiłła w 1881 działała zaledwie 16 lat. Potem jeszcze próbę jej reaktywowania podjął rzeźbiarz Stanisław Jagmin, ale i jemu nie udało się na dłużej zaistnieć ze swoimi wyrobami na rynku. Po wielu dekadach, w 1982 roku, w starym budynku manufaktury uruchomiono... czytaj dalej
"Fotografowie białostoccy 1861-1915"
Książka nie tylko o starej fotografii
XIX-wieczna fotografia, zazwyczaj niewielka, naklejona na ozdobny kartonik, dziś co prawda trąci myszką, ale wówczas, gdy została wynaleziona i zaczęły powstawać pierwsze zakłady fotograficzne, była jednym ze znaków nowoczesności. Obrazy stwarzane już nie ręką artysty, lecz aparatem, utrwalane chemicznie na płytce miedzianej, a potem po udoskonaleniu procesów również na papierze... czytaj dalej