Miejskie opowieści
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Marzena Ola SKIP

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

07/02/14 od SKIP
W temacie: Z kraju...

Rakieta

Fontanna na warszawskiej Woli

Dosyć dużo czasu spędziłem w dniu dzisiejszym na spacerze po warszawskich podwórkach. Momentami zatrzymywałem się by obejrzeć coś co mnie zainteresowało. Znalazłem między innymi sporą ilość wystających z ziemi wywietrzników od schronów przeciwlotniczych, o których pisała Antisaina. W pewnym momencie ujrzałem coś dziwnego.

Na środku jednego z podwórek sterczała dziwna konstrukcja. Początkowo myślałem, że jest to zwykły element placu zabaw w kształcie około trzymetrowej rakiety. Nawet nie podszedłem do tego obiektu, gdyż już niejednokrotnie spotykałem ślizgawki czy drabinki o kształtach statków kosmicznych. Swego czasu w krajach bloku socjalistycznego tworzenie takich zabawek dla maluchów było bardzo polularne. Związane to było oczywiście z wysłaniem przez naszych przyjaciół zza wschodniej granicy psów, statków bezzałogowych czy w końcu człowieka w kosmos.

(M. Zgondek)

Postanowiłem się jednak bliżej przyjrzeć tej zabawce. Zadziwiło mnie bowiem to, że po pierwsze rakieta stała w piaskownicy, a po drugie zastanowiło mnie w jaki sposób się do rakiety wchodziło. Od postumentu, na którym stoi rakieta, do jej wnętrza prowadzi rura. Przy samej jej krawędzi znajdują sie cztery dysze skierowane w dół. Wtedy dotarło do mnie, że to jest fontanna. Domyśliłam się, że wylatująca z nich woda ma imitować ogień i dym wydostajacy sie z silników...

(M. Zgondek)

Obejrzałem też dokładnie murek otaczający niecke fontanny. Straciła niestety na swej świetności. Obecnie pozostał tylko beton, a w przeszłości był on elegacko (jak na tamte czasy) oklejony fragmentami płytek ceramicznych.

(M. Zgondek)

W czasie robienia zdjęć zapytałem przechodząca panią z pieskiem czy wie kiedy ta fontanna powstała. Niestety jedynie dowiedziałem się, że "to" tak jest od kiedy się wprowadziła. W sumie dokładnie nie wiem ile może to być czasu w przeliczeniu na coś wymiernego :) Może te daty są rozwiązaniem?

1957 - Związek Radziecki wysyła w kosmos pierwszego satelitę: Sputnik 1, miesiąc po tej próbie, naukowcy postanawiają wysłać zwierzę, jest nim piesek Łajka (niestety nie przeżył).

1961 - Gagarin zostaje pierwszym człowiekiem w kosmosie.

1963 - Pierwsza kobieta w kosmosie, oczywiście ze Związku Radzieckiego, Jest nią Walentina Władimirowna Tierieszkowa.

1965 - Pierwszy człowiek spacerujący w przestrzeni kosmicznej, Tak macie racje jest nim Aleksiej Leonow (od jego nazwiskiem chciano wtedy nazwac spacer w przestrzeni Leonowaniem).

(M. Zgondek)

Myślę, że właśnie któreś z tych wydarzeń postanowiono upamietnić w postaci fontanny. Propaganda w tamtych czasach miała działać od małego dziecka, może dlatego więc ktoś postanowił utrzymać to w takiej właśnie formie. Swoją drogą szkoda, że takie perełki odchodzą w zapomnienie. Może ktoś ma więcej informacji na ten temat i dorzuci coś od siebie?

Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2014 ruda

Hallstatt

miasteczko z puzzli
3 komentarze, ostatni z 17/12/2014 od pinot