Miejskie opowieści
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Marzena Ola SKIP

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

06/04/14 od Ola
W temacie: Z kraju...

Kościół św. Wojciecha

Wszyscy zwiedzający Warszawę koncentrują się na kilku miejscach. Są to przede wszystkim: Starówka, Wilanów, ewentualnie teren na którym znajdowało się getto.

Jednak Warszawa ma wiele innych, interesujących zabytków które są warte uwagi. Ostatnio przypadkiem trafiłam do Kościoła parafii św. Wojciecha na Woli. Kościół ten, wybudowany w stylu neogotyckim, robi niezwykłe wrażenie. Budowę rozpoczęto jeszcze w 1898 roku. Początkowo kościół miał być jednym z kościołów parafii św. Stanisława. Jednak szybki wzrost liczby ludności na Woli spowodował że już w 1927 roku ogłoszono go kościołem parafialnym odrębnej parafii - właśnie św. Wojciecha.

(Aleksandra Foryś)
(Aleksandra Foryś)
W trakcie drugiej wojny światowej kościół służył za obóz przejściowy dla deportowanej ludności. Na oficjalnej stronie parafii możecie zobaczyć zdjęcia dokumentujące ten tragiczny czas w historiii kościoła.

(Aleksandra Foryś)
(Aleksandra Foryś)
Do kościoła najlepiej zajrzeć jakiegoś słonecznego popołudnia, gdy promienie wpadają do środka przez piękne, kolorowe witraże... Nastrój w kościele jest wtedy naprawdę niesamowity - co jest jeszcze dodatkowo spotęgowane monumentalną, neogotycką architekturą.

(Aleksandra Foryś)
(Aleksandra Foryś)
Na koniec warto powiedzieć, że w kościele znajdują się relikwie św. Wojciecha.

(Aleksandra Foryś)

Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2014 ruda

Hallstatt

miasteczko z puzzli
3 komentarze, ostatni z 17/12/2014 od pinot