hannahbluee
Aneta
subskrybuj autora
(subskrybuje: 0 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 10 (+8/-0)
Komentarze 8 (+3/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Bimba z Poznania

Poznańska gwara, wydawać by się mogło, nie jest tak skomplikowana, jak np. kaszubska, czy śląska, i bez problemu można ją zrozumiec. Pewnie tak, szczególnie, jeżeli znamy chociaż trochę język niemiecki, ponieważ funkcjonuje w niej wiele zapożyczeń. Jednak nie zawsze to pomaga - tak jest i w tym przypadku.

Kiedy bowiem wyjdziecie na poznańskie ulice, warto wiedzieć, co to jest bimba. A jest to, po prostu, zwyczajny tramwaj. Skąd wzięło się takie słowo, i dlaczego poznaniacy nazywają tak tramwaj? Niewiadomo. Pewne jest jednak, że nie ma to nic wspólnego ani z bimbaniem sobie, ani z bimbrem :) Poznaniacy po prostu podróżują bimbami.

Poznańska Bimba Poznańska Bimba (Dawid Skonieczka/http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Solaris_Tramino_538.jpg)

W ogóle, można powiedzieć, że tramwaj jest w Wielkopolsce ważnym pojazdem. Co więcej, Wielkopolska zdaje się być wręcz "tramwajowym zagłębiem". Pewnie nie wiedzieliście, ale w Polce istnieje tylko 6 fabryk wagonów tramwajonych, z czego aż trzy znajdują się w okolicach Poznania. Dwie z nich natomiast, to produkcyjne potęgi, eksportujące swoje towary nawet poza Europę - mowa tu o spółce Solaris Bus & Coach, oraz jednym z najstarszych przedsiębiorstw Poznania: H. Cegielski – Poznań  S. A. Bez wątpienia, ma to duży wpływ na przemysł oraz gospodarkę w Wielkopolsce, co przekłada się na jakość życia wszystkich mieszkańców (chociażby najmniejsza stopa bezrobocia w kraju).

Ostatnio komentowane notatki autora:
16/04/2014 hannahbluee

Bimba z Poznania

2 komentarze, ostatni z 23/04/2014 od Agata
14/04/2014 hannahbluee

Pyry z gzikiem

4 komentarze, ostatni z 15/04/2014 od ruda
12/04/2014 hannahbluee

Prosty sposób na światło

2 komentarze, ostatni z 12/04/2014 od hannahbluee