Miejskie opowieści
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Marzena Ola SKIP

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Środa Wielkopolska

Półtora tygodnia temu pierwszy raz w życiu odwiedziłam Wielkopolskę i nadal jestem pod dużym jej wrażeniem. Nie tylko za sprawą przyjaznego rowerzystom Poznania, lecz również dzięki Środzie Wielkopolskiej, w której odbywał się I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika. Pewnie nigdy bym się w tym mieście nie pojawiła, gdyby nie to, że miałam tam opowiedzieć o Bałkanach. Tak czy inaczej uważam, że warto jest odwiedzić Środę Wielkopolską, która stanowi doskonały przykład na to, że małe miasteczka mogą być ciekawe, urokliwe i co najważniejsze zadbane.

Przejdźmy zatem do samego opisu Środy Wielkopolskiej. Oczywiście najważniejszym punktem miasta jest rynek. To jemu miasto zawdzięcza swoją nazwę. A dokładniej nazwa Środa pochodzi od środkowego dnia tygodnia, w którym w średniowieczu odbywał się targ. Przy rynku zlokalizowane są wyremontowane kamienice, obok których znacząco wyróżniają się domki senatorskie – trzy niskie budynki, zza których wystaje gotycka kolegiata. Oprócz tego przy rynku znajdziemy budynek sądu z czerwonej cegły.

Zadbany i urokliwy rynek w Środzie Wielkopolskiej Zadbany i urokliwy rynek w Środzie Wielkopolskiej (ruda)

Rynek w Środzie Wielkopolskiej Rynek w Środzie Wielkopolskiej (ruda)

Budynek sądu, a na pierwszym planie wodna ochłoda w upalny, majowy dzień. Budynek sądu, a na pierwszym planie wodna ochłoda w upalny, majowy dzień. (ruda)

Na szczególną uwagę w Środzie Wielkopolskiej zasługuje kolegiata pw. Wniebowzięcia NMP. Ta strzelista, gotycka budowla z czerwonej cegły jest jednym z bardziej charakterystycznych punktów miasta. Jej budowa rozpoczęła się w XV wieku, lecz jej charakterystyczna wieża powstała dopiero w XVIw. Jednak kolegiata nie jest jedynym kościołem jaki znajdziemy w Środzie Wielkopolskiej. Często można spotkać się z określeniem, że Środa to „miasto sześciu świątyń”, a każda z nich zasługuje na uwagę.

Monumentalna kolegiata w Środzie Wielkopolskiej. Monumentalna kolegiata w Środzie Wielkopolskiej. (ruda)

Po tym krótkim pobycie w Wielkopolsce stwierdzam, że mam jeszcze większą motywację do odkrywania naszego kraju i odwiedzania miejsc, w których jeszcze nigdy nie byłam. A Was zachęcam do zajrzenia do Środy Wielkopolskiej, nawet na krótki spacer. Naprawdę warto :)

Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2014 ruda

Hallstatt

miasteczko z puzzli
3 komentarze, ostatni z 17/12/2014 od pinot
Notatki o podobnych miejscach: