Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

Pamiątka po Euro 2012

instalacja, mała architektura, urbanistyczne rozwiązania

Efektem wielkich wydarzeń organizowanych na terenie całego kraju są duże zmiany, które widoczne są w wyglądzie tkanki miejskiej, przestrzeni publicznej. Możemy też powiedzieć o wzroście ilości hoteli, sklepów, kilometrów autostrad, ulic (choć z tym bywa różnie)... I tu chciałabym Wam przedstawić Fontannę Wolności, która stoi do teraz w Poznaniu, której powodem powstania były właśnie odbywające się w Polsce Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012.

(Joanna Cudziło)

Na poczatku, nie wiedząc jeszcze co to dokładnie za instalacja, zaczęłam się zastanawiać co to za dynamiczna forma na Placu Wolności, między Biblioteką Raczyńskich, Bazarem i stonowaną architekturą, odbiegającą znacznie od takiego rozwiązania przestrzennego.

(Joanna Cudziło)

(Joanna Cudziło)

Im dłużej się przyglądałam, tym bardziej podobały mi się te dynamiczne linie. Połączenie takich materiałów również zdaje się być dobrym pomysłem - mocne kolory byłyby przy tak dynamicznej formie już przesadą. 

(Joanna Cudziło)

(Joanna Cudziło)
(Joanna Cudziło)

Mocne i kontrastowe połączenia drewnianych, "kanciastych" ławek i jasnych, falistych kawałków ze sztucznego materiału. Pomimo tak mocno zdefiniowanych odmiennych form, naprawdę czyta się przyjemnie taką fontannę jako całość. Warto zwrócić uwagę jednak również na szczegóły - detale łączenia.

(Joanna Cudziło)

(Joanna Cudziło)

(Joanna Cudziło)

(Joanna Cudziło)

Po kładce przechodziło się pod wielkimi elementami, przez które tryskała delikatnie woda. Miało to zapewnić ochłodzenie podczas upalnych dni. Euro się skończyło, a fontanna stoi nadal. Czy uważacie że takie realizacje są potrzebne i urozmaicają przestrzeń miejską?