Lokalnie i ze smakiem
8 osób
Moderatorzy:
    Agata martachowaniec

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

Szneka z glancem

czyli o co chodzi tym poznaniakom.

Szneka z glancem to nic innego jak drożdżówka z lukrem – tyle każdy z nas może się dowiedzieć z Internetu. Jednak prawdopodobnie każdy poznaniak słysząc, że ktoś nazywa drożdżówkę szneką, zareaguje obruszeniem. Nie jest to takie proste – nie każda bowiem słodka polukrowana bułka, jest szneką!

Sama nazwa pochodzi od niemieckiego słowa schnecken czyli ślimak, i to jest istota sprawy, ponieważ tylko drożdżówkę zwijaną w formie ślimaczej muszli możemy nazwać właśnie szneką. Natomiast glanc to po prostu błyszczący dodatek, w tym przypadku lukier. Dzisiaj można spotkać także wzbogacone wersje szneki, np. z obfitą porcją kruszanki lub z owocem.

Z pozoru, nie ma przecież wielkiej różnicy w tym, jaką bułkę jak nazywamy, jednak dla rodowitego Wielkopolanina tradycja to rzecz święta i należy ją szanować. Jako przedstawicielka gorąco zachęcam do spróbowania tej słodkiej drożdżówki i zapewniam, że w każdym poznańskim sklepie, kiedy poprosicie o sznekę z glancem na pewno każda ekspedientka będzie wiedzieć, o co wam chodzi :-)

(Macbre/http://img1.wikia.nocookie.net/__cb20111204173655/poznan/pl/images/0/08/Szneka_z_glancem.jpg)

 

Ostatnio komentowane na stronie:
15/04/2014 mzag

Zarzucka

czyli Świętokrzyskie smakuje
2 komentarze, ostatni z 15/04/2014 od Ola
14/04/2014 hannahbluee

Pyry z gzikiem

4 komentarze, ostatni z 15/04/2014 od ruda