Miejskie opowieści
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Marzena Ola SKIP

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Cytadela Warszawska

Dziś, wokół Warszawskiej Cytadeli, znajduje się park, spacerują ludzie, jest zielono i dość przyjemnie. Gdy byłam tam po raz pierwszy, spodobała mi się zieleń obrastająca potężny rudy, ceglany mur. Nie wiedziałam wtedy, jaka historia wiąże się z tym miejscem.

Zdjęcie przedstawiające kaponierę pierwszego bastionu Cytadeli Warszawskiej Zdjęcie przedstawiające kaponierę pierwszego bastionu Cytadeli Warszawskiej (Zbigniew Strucki/http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Warszawa_cytadela_kaponiera_001.jpg)

Cytadela została wybudowana na Żoliborzu, na życzenie cesarza Mikołaja I, po upadku powstania listopadowego. Wybudowana w miejscu XVI-wiecznego Folwarku Fawory i XVII-wiecznego Konwiktu Pijarów i miała służyć kontrolowaniu miasta, które było głównym ośrodkiem niepodległościowym. Została zaprojektowana przez Iwana Dehna - rosyjskiego generała i architekta. W czasie zaboru rosyjskiego, twierdza nosiła nazwę Cytadeli Aleksandrowskiej.

Mur Carnota Mur Carnota (Agnieszka Ostrowska)

Mur Carnota Mur Carnota (Agnieszka Ostrowska)

Cytadela tak naprawdę nigdy nie odgrywała roli obronnej. W XIX wieku, dobudowano pięć fortów - Siergieja, Georgija, Pawła, Aleksieja i Władimira. Kiedy w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, Cytadelę przejęło wojsko i była w jego posiadaniu aż do wybuchu II wojny światowej. W 1945 roku, stała się siedzibą dowództwa Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Dziś, Cytadela wciąż jest siedzibą wojska. Znajduje się tam także Dowództwo Wojsk Lądowych oraz 3 Batalion Dowództwa Wojsk Lądowych. Na terenie Cytadeli, działają także niektóre instytucje cywilne.

Znajduje się tam także Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Cmentarz na stokach Cytadeli w Warszawie Cmentarz na stokach Cytadeli w Warszawie (Jolanta Dyr/http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:The_cemetery_on_the_slopes_of_Citadel_in_Warsaw_-_05.jpg)

Przy Bramie Straceń, na terenie Warszawskiej Cytadeli, znajdują się symboliczne groby, takich postaci jak Romuald Traugutt czy Stefan Kunicki.

Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2014 ruda

Hallstatt

miasteczko z puzzli
3 komentarze, ostatni z 17/12/2014 od pinot