
7 osób
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
Cytadela Warszawska
Dziś, wokół Warszawskiej Cytadeli, znajduje się park, spacerują ludzie, jest zielono i dość przyjemnie. Gdy byłam tam po raz pierwszy, spodobała mi się zieleń obrastająca potężny rudy, ceglany mur. Nie wiedziałam wtedy, jaka historia wiąże się z tym miejscem.
Zdjęcie przedstawiające kaponierę pierwszego bastionu Cytadeli Warszawskiej
(Zbigniew Strucki/http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Warszawa_cytadela_kaponiera_001.jpg)
Cytadela została wybudowana na Żoliborzu, na życzenie cesarza Mikołaja I, po upadku powstania listopadowego. Wybudowana w miejscu XVI-wiecznego Folwarku Fawory i XVII-wiecznego Konwiktu Pijarów i miała służyć kontrolowaniu miasta, które było głównym ośrodkiem niepodległościowym. Została zaprojektowana przez Iwana Dehna - rosyjskiego generała i architekta. W czasie zaboru rosyjskiego, twierdza nosiła nazwę Cytadeli Aleksandrowskiej.
Mur Carnota
(Agnieszka Ostrowska)
Mur Carnota
(Agnieszka Ostrowska)
Cytadela tak naprawdę nigdy nie odgrywała roli obronnej. W XIX wieku, dobudowano pięć fortów - Siergieja, Georgija, Pawła, Aleksieja i Władimira. Kiedy w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, Cytadelę przejęło wojsko i była w jego posiadaniu aż do wybuchu II wojny światowej. W 1945 roku, stała się siedzibą dowództwa Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Dziś, Cytadela wciąż jest siedzibą wojska. Znajduje się tam także Dowództwo Wojsk Lądowych oraz 3 Batalion Dowództwa Wojsk Lądowych. Na terenie Cytadeli, działają także niektóre instytucje cywilne.
Znajduje się tam także Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
Cmentarz na stokach Cytadeli w Warszawie
(Jolanta Dyr/http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:The_cemetery_on_the_slopes_of_Citadel_in_Warsaw_-_05.jpg)
Przy Bramie Straceń, na terenie Warszawskiej Cytadeli, znajdują się symboliczne groby, takich postaci jak Romuald Traugutt czy Stefan Kunicki.