Miejskie opowieści
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Marzena Ola SKIP

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

28/11/13 od Marzena
W temacie: Z kraju...

Bamberki

krótka historia przybycia do Poznania

Lata 1700-1721 to czas III wojny północnej, pomimo że Polska nie brała w niej udziału, większośœć działań wojennych odbywała się na naszym terytorium, czego skutkiem było znaczne wyludnienie między innymi terenów Poznania i okolicznych wsi. Efektem tego był brak możliwosci utrzymywania miasta przez pobliskie wsie i ogólnie panująca bieda. Na rozwiązanie problemu wpadł biskup Krzysztof Szembek, który jadąc przez miasto Bamberg, rozmawiał z miejscowym biskupem.

Okazało się, że występuje tam odwrotny problem - miasto jest przeludnione. Dzięki ustaleniom, które poczynili biskupi w 1719 roku, pierwsze najprawdopodobniej 40 rodzin osiedliło się we wsiach pod Poznaniem. Jako że nowi mieszkańcy dostali wiele przywilejów, to byli zadowoleni i zachęcali również swoich bliskich do osiedlenia się. ŚŒwietnie się zasymilowali, zaczęli się żenić z Polkami, wprowadzali trochę wyższą kulturę, szkoły elementarne, z lekcjami prowadzonymi najpierw po niemiecku, potem coraz wiecej po polsku.

(Joanna Cudziło)

Studzienka Bamberka postawiona przez bogatego kupca, dla mniejszości bamberskiej.

(Joanna Cudziło)

Stroje bamberek są bardzo bogate w ozdoby, kolory, materiał wysokiej jakości. Bamberki miały podobno po kilkanaście takich pięknych sukienek, a na głowie piękne kornety, które z czasem były coraz to większe, coraz to bardziej strojne, obfitowały w kwiaty jako piękne ozdoby.

(Joanna Cudziło)

W Poznaniu powstało również Muzeum Bambrów Poznańskich, które działa od 2003 roku przy ul. Mostowej.

Tagi: lokalne
Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2014 ruda

Hallstatt

miasteczko z puzzli
3 komentarze, ostatni z 17/12/2014 od pinot