Miejskie opowieści
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Marzena Ola SKIP

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

25/04/14 od Ola
W temacie: Z kraju...

ul. Próżna

ulica jak żywa historia

W samym centrum stolicy, przy stacji metro Świętokrzyska można cofnąć się w czasie i trafić na kilka minut do przedwojennej Warszawy. Wystarczy tylko udać się na ulicę Próżną.

(Adrian Grycuk, CC-BY-SA-3.0-pl, http://commons.wikimedia.or...)
Uliczka została wytyczona jeszcze na początku XVIII wieku. Wcześniej była to ul.Ogrodowa, jednak od 1770 nosi nazwę "Próźna" - jednak nie jest to efekt jej próżnego charakteru lecz tego, że w owym czasie była pusta tzn. niezabudowana. Mimo że z czasem postawiono tu kamienice nazwa ulicy pozostała. 


(Aleksandra Foryś)
Przed wojną była to uliczka zamieszkana przez żydowską ludność miasta. Handlowano tu tanią literaturą, żelastwem. Na rogu Zielnej i Próżnej znajdował się Dom Bankowy Szereszewskich. Odwiedzając Próźną możemy sobie wyobrazić jak wyglądała przedwojenna Warszawa - wąskie, ciemne uliczki, wysokie kamienice..

(Aleksandra Foryś)
Mimo że ulica znajodwała się w samym centrum walk w czasie Powstania Warszawskiego (na końcu od strony pl.Grzybowskiego znajdowała się nawet barykada) to ulica jakimś cudem przetrwała (niestety część - w tym dwie nienaruszone kaminice - została rozebrana już po wojnie w ramach nowego planu zagospodarowania przestrzeni). 

(Aleksandra Foryś)
(Aleksandra Foryś)
W 1940 roku ulica na kilka miesięcy znalazła się w obrębie getta. Ten etap w jej historii - jak również dawnych mieszkańców ulicy - upamiętnia stała wystawa plakatów ze zdjęciami polskich Żydów zebranych przez Fundację Szalom. Na próżnej odbywa się też rok w rok Festival Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.

Powiecie mi, że na Pradze znalazłabym całą masę takicg starych, nieodremontowanych kamieniczek - i oczywiście macie rację w tej materii. Jednak rzecz w tym, że ul. Próźna jest w samym centrum, wśród oszklonych bloków - co potęguje wrażenie podróży w przeszłość. Śpieszcie się jednak z wizytą - Próżna powoli zaczyna się zmieniać jak widać na załączonych footgroafiach - w 2011-2013 kamienice z numerem 7 i 9 zostały wyremontowane  tworzą dziś kompleks biurowy "Le Palais Office".

Stan ul. Próżnej jeszcze w 2009 roku Stan ul. Próżnej jeszcze w 2009 roku (Radeksz, [Public domain], http://commons.wikimedia.or...)
(By Adrian Grycuk, CC-BY-SA-3.0-pl, http://commons.wikimedia.or...)

Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2014 ruda

Hallstatt

miasteczko z puzzli
3 komentarze, ostatni z 17/12/2014 od pinot