Aktywne Świętokrzyskie
17 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa Malutka
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

17/04/14 od ruda
W temacie: Lokalne sprawy

Kielce vs. Radom

czyli o dwóch miastach, które się nie lubią

 
Kielce i Radom to dwa miasta, które jeszcze do niedawna nie pałały do siebie zbyt wielką sympatią. Oczywiście powodów takiego stanu rzeczy można doszukiwać się w ich historii.

Radom generalnie miał spore pretensje do Kielc, że te stały się najważniejszym miastem Centralnego Okręgu Przemysłowego. Sytuacja między tymi dwoma miastami jeszcze bardziej się pogorszyła, gdy Kielce stały się stolicą województwa, do którego włączony został Radom. Kapitał szedł do Kielc, omijając Radom, co tym samym doprowadziło do pogłębiania się różnic ekonomicznych i rozwojowych między nimi. Radomianie uważają, że w ten nieczysty sposób, kielczanie odebrali im pozycję oraz próbowali zrobić z ich miasta zapuszczoną i zacofaną wiochę. W jednym, jak i drugim mieście krążyły niezbyt przychylne powiedzonka i opowieści dotyczące obu miast. "Jak zrobić sałatkę z buraków? Wrzucić granat do autobusu jadącego z Radomia... " Podobno, kiedy pociąg z Kielc, wjeżdżał do Radomia był obrzucany zgniłymi owocami warzywami, w gorszej wersji kamieniami. Można by długo wymieniać różne tego typu stwierdzenia, jednak wróćmy do konkretów.
 
(see above, CC BY-SA 2.5, http://commons.wikimedia.or...)
 
To nie Kielce odebrały Radomiowi szanse na rozwój. Prędzej winą za to można obarczać stolicę, która leży w bliskiej odległości względem tego miasta i skupia w sobie większość napływającego kapitału. Tak było kiedyś, tak jest i dzisiaj. Kiedy Radom był w kieleckim, jakoś mniej mówiło się o jakiś niesnaskach między ich mieszkańcami. Tak naprawdę dopiero w momencie podziału Polski na 49 województw, Radom zaczął mieć pretensje do Kielc. Przy czym warto zauważyć, że obecna stolica Województwa Świętokrzyskiego nigdy nie była bogata, gdyż cały Centralny Okręg Przemysłowy był dość biedny. W późniejszym czasie, nie tylko w Radomiu upadły fabryki, lecz również w samych Kielcach i ich okolicach. Zatem wszyscy mieli po równo niekomfortową sytuację.
Mimo upływu lat, kiedy kielczanin spotka na swojej drodze radomianina, zawsze następuje chwila niezręcznego oczekiwania, czy jedna ze stron nie powie czegoś złośliwego na temat któregoś z miast. Sama bardzo często spotykałam się z tym, że gdy mówiłam "Cześć, jestem z Kielc!", drug strona odpowiadała "Ojej...to na pewno się nie polubimy, bo ja jestem z Radomia." Także gdzieś w mieszkańcach Kielc i Radomia żyje przeświadczenie, że te dwa miasta są ze sobą w ciągłym konflikcie i nadal nie powinny się lubić.
 
(YogiCK, CC BY-SA 3.0, http://commons.wikimedia.or...)
Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot