Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

23/04/14 od ruda
W temacie: Pieszo

Kieleckie Centrum Geoedukacji

architektura w zgodzie z przyrodą

Centrum Geoedukacji, należące do kieleckiego Geoparku, położone jest w południowo – wschodniej części rezerwatu Wietrznia (Kielce) i stanowi najważniejszy punkt na Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym. O geologii regionu, a także o samym rezerwacie opowiem przy okazji kolejnych wpisów. Dziś chciałabym się skupić na samym budynku Centrum Geoedukacji, gdyż stanowi idealny przykład architektury przyjaznej przyrodzie.

Gdy powstały plany utworzenia na Wietrzni takiego centrum edukacyjnego, wszyscy byli bardzo ciekawi, jak będzie wyglądał sam budynek. Ostatecznie zrealizowano projekt warszawskiej pracowni architektonicznej PALK Architekci. Projektanci zostali za ten projekt nagrodzeni w 2011 przez SARP czyli Stowarzyszenie Architektów Polskich. Dlaczego akurat budynek Centrum Geoedukacji został nagrodzony? Oto jak SARP uzasadniał swój wybór:

  • Projekt w proekologiczny sposób kreuje przestrzeń o wysokich walorach użytkowych i estetycznych „będąc tym samym ważnym, w dobie globalnego kryzysu ekologicznego, przesłaniem humanistycznym.”

  • Budynek w znakomity sposób wkomponowuje się naturalny krajobraz rezerwatu Wietrznia, zarówno pod kątem przestrzennym, jak i materiałowym. Stał się w ten sposób kulturowym wypełnieniem tego miejsca. Na uwagę zasługuje tzw. zielony dach, czyli pokrycie dachu trawą, co sprawia, że budynek jest częściowo zakamuflowany i nie dominuje nad okolicą.

  • Za niepowtarzalne rozwiązanie struktury budynku, polegające na nanizaniu przestrzennym funkcji wnętrz na podłużny korytarz-hol, mogący łączyć i dzielić funkcje obiektu wykorzystujące różne typy oświetlenia naturalnego otworami w ścianach i dachach. Zespala to niezwykle przestrzeń wewnętrzną z przestrzenią zewnętrzną budynku. Na podkreślenie zasługuje także mądre gospodarowanie energią.” *

Budynek naprawdę wtapia się w otoczenie. Budynek naprawdę wtapia się w otoczenie. (ruda)

Centrum Geodeukacji od frontu. Przeszklenie sprawia, że do wnętrza dociera naturalne światło. Centrum Geodeukacji od frontu. Przeszklenie sprawia, że do wnętrza dociera naturalne światło. (ruda)

Budynek Centrum Geodeukacji pełni rolę wystawienniczą (multimedialna ekspozycja – Galeria Ziemi oraz kino 5D – tzw. Kapsuła, w której prezentowany jest film „Podróż do wnętrza ziemi”) oraz edukacyjną (zajęcia geoedukacyjne zarówno praktyczne, jak i teoretyczne, zajęcia terenowe w obrębie obiektów geoturystycznych Kielc, np. na Wietrzni czy Kadzielni).

Już na sam koniec dodam, że zwiedzanie Centrum Geodeukacji jest BEZPŁATNE. Zatem warto jest się tam wybrać, nie tylko po to, by dowiedzieć się czegoś na temat geologii, ale również, by przyjrzeć się ciekawej architekturze tego miejsca.

Geopark Kielce - Centrum Geoedukacji, ul. Daleszycka 21, Kielce

Czynne: wtorek - piątek 10-17, sobota - niedziela 12-18

 

 http://centrum-geoedukacji.pl/

  Wnętrze Centrum Geodeukacji. Drewno oraz kamień - czyli naturalne wykończenia. Wnętrze Centrum Geodeukacji. Drewno oraz kamień - czyli naturalne wykończenia. (R.Zagórski)

Przestronna sala wystawinnicza, w której odbywają się cykliczne wystawy, np. fotografii ukazującej geologiczne walory regionu. Przestronna sala wystawinnicza, w której odbywają się cykliczne wystawy, np. fotografii ukazującej geologiczne walory regionu. (R.Zagórski)

Nieco futurystyczna kapsuła 5D Nieco futurystyczna kapsuła 5D (R.Zagórski)

Wystawa w Galerii Ziemi jest zarówno multimedialna, jak i przestrzenna. Pozwala np. zobaczyć, jak ogromne i nietypowe stworzenia zamieszkiwały Świętokrzyskie w bardzo odległych nam czasach. Wystawa w Galerii Ziemi jest zarówno multimedialna, jak i przestrzenna. Pozwala np. zobaczyć, jak ogromne i nietypowe stworzenia zamieszkiwały Świętokrzyskie w bardzo odległych nam czasach. (R.Zagórski)

Najlepsza reklama dla kieleckiego Geoparku Najlepsza reklama dla kieleckiego Geoparku (ruda)

* Cytaty zaczerpnięte z artykułu: http://www.bryla.pl/bryla/0,85304.html?tag=centrum+geoedukacji

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot