Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

24/04/14 od ruda
W temacie: Lokalne sprawy

Luksusowe Kielce

Ranking grzeszności Gazety Wyborczej. Część 1

W kwietniu Gazet Wyborcza postanowiła zmierzyć „grzeszność”. Do tego celu wykorzystano statystykę, analizy oraz własne badania, by sprawdzić, które polskie miasto jest najbardziej grzeszne.

Pierwszymi grzechami, wziętymi na warsztat przez GW były pycha oraz chciwość. Założono, że pycha wszystkim kojarzy się z luksusem oraz dobrami wykraczającymi poza zasięg szarego Kowalskiego, zarabiającego średnią krajową. Redaktorzy wzięli zatem pod uwagę 20 luksusowych marek modowych i samochodowych i sprawdzili, które miasta są nimi najbardziej przesycone. Oczywiście, na pierwszym miejscu znalazła się Warszawa, co zapewne nikogo nie dziwi. Lecz na miejscu 6. znalazły się Kielce, co stanowi nie małe zaskoczenie, gdyż wyprzedziły Wrocław! Na 100tys. mieszkańców przypada w tym mieście 5 sklepów najdroższych marek. I co ciekawe, sklepy te nie świecą pustkami, lecz cieszą się sporym zainteresowaniem klientów. W jednym z ekskluzywnych butików, najwyższy rachunek jaki zapłacili klienci wyniósł 22tys. zł.

Jednak kielczanie lubują się nie tylko w ubraniach z metką Hugo Bossa czy Amraniego, lecz również w drogich samochodach. Salon Jaguara z Warszawy, gdy zrobił statystyki skąd pochodzą ich klienci, okazało się, że w dużej mierze ze świętokrzyskiego. Z tego powodu wystawili z jednej z kieleckich galerii handlowych model swojego auta. Ot tak, w ramach drobnej reklamy. Kto jednak najczęściej kupuje w Kielcach bardzo drogie samochody? Odpowiedź na to pytanie znalazła się bardzo szybko. Otóż...lekarze. Co ciekawe, gdy redaktorzy GW sprawdzali, jakimi autami wożą się włodarze polskich miast, to okazało się, że nie mają one zbyt wiele wspólnego z luksusem (np. Skoda Superb).

Niestety Kielce znalazły się w pierwszej piątce miast, w których dokonuj się najwięcej przestępstw gospodarczych w przeliczeniu na liczbę mieszkających w nich ludzi. Na szczycie tej niechlubnej listy stanął Gorzów Wielkopolski, później Toruń, Katowice oraz Kielce. Kielczanie oszukują, nieuczciwie rozliczają się ze swoimi kontrahentami, wyłudzają kredyty w bankach czy dopłaty dla rolników.

Kielczanie nie tylko oszukują bardziej, niż choćby mieszkańcy Wrocławia czy Gdańska, ale również lubują się w hazardzie. Pod tym kątem, zajmujemy niechlubne drugie miejsce w Polsce, tuż za Płockiem.

Jednak redaktorzy GW pocieszają kielczan, że nie są aż tak zepsuci, jakby się mogło wydawać na podstawie przytoczonych wyników. Otóż Kielce znalazły się wśród liderów hojności ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Świętecznej Pomocy. Średnio, mieszkaniec stolicy Województwa Świętokrzyskiego wrzucił do puszki 1.5zł, a najbardziej skąpi lublinianie oraz szczecinianie tylko 60gr. 

(Zdjęcie z Gazety Wyborczej, 14 kwiecień 2014)

 

Na postawie: Ranking grzeszności, odc.1 Kielce miasto luksusu. (Agnieszka Drabikowska, Angelina Kosiek), Kielce Gazeta, 14 kwiecień 2014

Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot