Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Pustelnia Złotego Lasu

czyli Sanktuarium Ciszy

Według Konstytucye Zgromadzenia Kamedułów Pustelników Góry Koronnej , w rozdziale XIV, znajdujemy zalecenia dotyczące miejsca, w jakim można zakładać nowe pustelnie. Po pierwsze, jej lokalizacja musi sprzyjać skupieniu i samotności, które tak istotne są w życiu pustelnika. Po drugie, budynki mają być usytuowane na wschód lub na południe, nigdy zaś na północ. Teren powinien być otoczony przez las, który również będzie zaopatrywał erem w wodę (rzeka, stumień). Istotne też były walory estetyczne, takie jak starodrzewa czy winnice, które miały wpływać na lepszy stan duchowy kamedułów. Ciekawym jest też aspekt związany z wyżywieniem pustelników. Otóż na terenie pustelni, oraz w bliskim jej sąsiedztwie, nie wolno było spożywać mięsa. Zatem najczęściej w okolicy istniały lub powstawały stawy rybne, które zaopatrywały mnichów w jedzenie.

Na mocy tych zapisów powstała również Pustelnia Złotego Lasu (Zwana też Sanktuarium Ciszy) w Rytwianach. Aby do niej dotrzeć należy pokonać drogę przez gęsty las liściasty, w którym dominują dęby, graby i buki. Teren wokół pustelni mimo upływu lat nie stracił na atrakcyjności i nadal cieszy tych, którzy przybywają tu odpocząć lub pospacerować.

Sanktuarium Ciszy widziane od strony ogrodów Sanktuarium Ciszy widziane od strony ogrodów (ruda)

Na kompleks Pustelni składają się:

- zabytkowy kościół pw. Zwiastowania NMP

- Galeria Kamedulska – muzeum prezentujące kamedulską spuściznę

- biblioteka – dostępna dla gości pustelni

- ogrody klasztorne – zadbane i wyjątkowo piękne

- Muzeum serialu „Czarne chmury”

Drogowskazy Drogowskazy (ruda)

- Centrum Terapeutyczne czyli ośrodek terapeytuczno – relaksacyjny, leczący ciszą i pozwalający na odpoczynek od chaosu dnia codziennego. Ponieważ zasięg komórek jest w Pustelni dość słaby, zatem można również odciąć się od internetu, dzwoniącego telefonu i przychodzących co chwila smsów. Więcej o terapii ciszą znajdziecie na stronie samej Pustelni - http://www.pustelnia.com.pl/of...

Ogrody w Pustelni są wyjątkowo zadbane, a latem ozdabiają je piękne kwiaty. Ogrody w Pustelni są wyjątkowo zadbane, a latem ozdabiają je piękne kwiaty. (ruda)

Warto jest znaleźć wolną chwilę by odwiedzić Rytwiany i Pustelnię Złotego Lasu. Rzeczywiście można się tam wyciszyć, a spacer po tamtejszym lesie potrafi rzeczywiście zrelaksować. 

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot
Notatki o podobnych miejscach: