Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

28/04/14 od ruda
W temacie: Lokalne sprawy

Niezbyt leniwe i gniewne Kielce

Ranking grzeszności Gazety Wyborczej. Część 3

Czy kielczanie są bardziej leniwi i gniewni niż mieszkańcy innych miast? Gazeta Wyborcza w ostatniej części swego rankingu „Miasta Grzechu” postanowiła sprawdzić, gdzie te dwie cechy najsilniej się ujawniają.

Jak zbadać lenistwo? Sprawdzając frekwencję z ostatnich wyborów, a w każdym razie takie kryterium wybrała GW. Na podstawie statystyk okazuje się, że podczas wyborów samorządowych z 2010 roku w Kielcach zanotowano jedną z najwyższych frekwencji, bo aż 44.73%. Lepiej wypadł tylko Olsztyn, Rzeszów, Płock i Warszawa, a najgorzej Łódź. W jaki sposób GW wyjaśniała tak wysoką frekwencję w Kielcach? Przede wszystkim mieszkańcy tego miasta są dość lojalni wobec prezydenta Wojciecha Lubawskiego i gdy w 2010 roku jego kontrkandydaci nie przypadli im do gustu, tłumnie poszli do urn.

Lenistwo lub jego brak można również określić na podstawie zamiłowania do sportu. W tym przypadku kielczanie znajdują się w połowie rankingu. Na 10tys. mieszkańców przypada 19 biegaczy (zastanawiam się jak został w tym badaniu zdefiniowany „biegacz” i jak w ogóle obliczono taką statystykę), natomiast w Gdańsku aż 64. Kielce są również miastem, w którym rodzi się mało dzieci – wskaźnik wynosi 9.1 na 1000 mieszkańców, choć i tak gorzej jest w Częstochowie – 8.4, a najlepiej w Warszawie i Radomiu – 10.4. Generalnie zatem kielczanie są umiarkowanie leniwi, gdyż potrafią się zmobilizować w ważnej sprawi (wybory), lecz do sportu garną się odrobinę mniej.

A jak to jest z tym gniewem? GW za wyznacznik gniewu postanowiła wybrać m.in. ilość Niebieskich Kart, jaka przypada na 10tys. mieszkańców. Dostają je te rodziny, w których dochodzi do przemocy. W Kielcach 14 tych kart przypada na 10tys. Osób, najgorzej jest w Częstochowie 42, a najlepiej w Gdańsku -5. Co ciekawe w całej Polsce odnotowuje się wzrost wydawania Niebieskich Kart, co można wytłumaczyć tym, że takie służby, jak policja czy opieka społeczna po ostatnich głośnych sprawach zaniedbań ze skutkiem śmiertelnym czy morderstwach, są dużo bardziej wyczulone.

Również sądy prowadzą swoje statystyki „gniewu”. 7 kielczan na 10tys. mieszkańców popełnia przestępstwo przeciwko zdrowiu lub życiu. Najwięcej tego typu przestępstw obserwuje się w Katowicach, a najmniej w Warszawie.

Podsumowując te trzy części rankingu, Kielce znalazły się na miejscu 16 (w rankingu brało udział 21 miast). W tym przypadku im odleglejsze miejsce, tym lepiej to świadczy o mieście. Najgorzej wypadły Katowice, które osiągnęły pierwszą lokatę, a tuż za nimi Wrocław i Gorzów Wielkopolski. Najlepiej zaś wypadł Radom, który znalazł się na samym końcu stawki.

Na podstawie rankingu GW można stwierdzić, że Kielce to miasto, w którym ceni się luksus, gdzie ludzie wiedzą czym jest umiar w jedzeniu i piciu, nie są nazbyt leniwi czy gniewni. I choć kielczanie to „scyzoryki”, to mieszkańcy innych miast nie powinni nas się bać.

(GW/ zdjęcie z gazety)

Na postawie: Ranking "Miasta Grzechu"-odc.3. Biją i chodzą na wybory. (Angelina Kosiek), Kielce Gazeta, 16 kwiecień 2014

Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot