Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Migawki z Ponidzia

Kiedy po raz pierwszy pojedzie się na Ponidzie, dość szybko można zrozumieć, czemu akurat ten fragment Województwa Świętokrzyskiego stał się inspiracją dla zespołu Wolna Grupa Bukowina. WGB zadebiutowała w 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie piosenką „Ponidzie” właśnie, której autorem był Wojciech Belon (O WGB opowiem w osobnym wpisie, gdyż historia samego zespołu jak i Wojtka Belona jest bardzo ciekawa). Z Ponidziem związana jest również twórczość Adolfa Dygasińskiego. 

Ponidzie położone jest w Niecce Nidziańskiej, w środkowej i dolnej części Nidy, na terenie ciągnącym się od Chęcin po Nowy Korczyn. Swoistą stolicą tego regionu jest Pińczów.

Dolina Nidy to rozległe pola i łąki, łagodne wzgórza, wśród których leniwie wije się rzeka Nida. Region ten jest wprost wymarzony na rowerowe wycieczki, lecz najbardziej znany jest ze spływów kajakowych, które odbywają się na Nidzie oraz kolejki wąskotorowej - Ciuchci Express Ponidzie. Tak naprawdę jednak Ponidzie, to rejon tysiąca artystycznych inspiracji. Również tych fotograficznych. Zapraszam zatem na kilka migawek z Ponidzia, z okolic Rzerwatu Krzyżanowice i miejscowości Gacki.

Typowe, świętokrzyskie pola Typowe, świętokrzyskie pola (ruda)

W Rezerwacie Krzyżanowice. Łagodne wzgórza, z których rozciąga się piękny widok na Dolinę Nidy. W Rezerwacie Krzyżanowice. Łagodne wzgórza, z których rozciąga się piękny widok na Dolinę Nidy. (ruda)

Spokojna Nida Spokojna Nida (ruda)

Kolejne spojrzenie na świętokrzyskie pola Kolejne spojrzenie na świętokrzyskie pola (ruda)

Ponidzie, ach Ponidzie... Ponidzie, ach Ponidzie... (ruda)

Zalew w Gackach, przy którym znajduje się camping o urokliwej nazwie Loch Ness :) Zalew w Gackach, przy którym znajduje się camping o urokliwej nazwie Loch Ness :) (ruda)

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot