Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

09/05/14 od ruda
W temacie: Pieszo

Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

Muzeum w Tokarni, w gminie Chęciny, zostało powołane w 1976 roku, natomiast zaczęło funkcjonować od 1977r. Inicjatorem powstania Muzeum Wsi Kieleckiej był profesor Roman Reinfuss, który nie tylko był znawcą kultury ludowej i tradycjnej, ale również etnogarfem. Pan Profesor chciał odtworzyć na terenie Tokarni wyglądu wiosek z terenu dawnej Kielecczyzny (Gór Świętokrzyskich, Niecki Nidziańskiej czy Wyżyny Sandomierskiej).

Co ciekawego możemy zobaczyć na terenie Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni?

  • zespół budownictwa wyżynnego: kuźnię z Radoski, przydrożny krzyż, zagrodę z Bukowskiej Woli, zagrodę ze Ślęzan, chałupę z Rokitna, stodołę z Brzuchani, chałupę z Nasiechowic, warsztat garncarski oraz piec z Rędocina, zagroda okolna z Kaliny Małej, zagrody ze Złotnik i Szczepanowic, wiatraki z Dębna i Grzmucina,Grzymałkowa.

Chałupy w Tokarni Chałupy w Tokarni (R.Zagórski)

  • zespół budownictwa małomiasteczkowego: spichlerz klasztorny z Chęcin, chałupę z Siekierna, spichlerz z Wyszmontowa, domy ze Skorzowa, Ćmielowa, Wąchocka (sklepik oraz zakład fotograficzny), Daleszyc; kurnik z Bielin, organistówkę z Bielin, dzwonnicę z Kazimierzy Wielkiej, kościół szpitalny z Rogowa, plebanię z Goźlic oraz stodołę plebańską z Suchedniowa.

Kościół i plebania Kościół i plebania (R.Zagórski)

  • zespół budownictwa świętokrzyskiego: wiatrak z Janika, chałupę z Umra, stodołę z Brzezin, zagrodę z Radkowic, zagrody z Sierżan, Sukowa, Okołu i Bielin; chałupy z Woli Szcygiełkowej oraz Starej Słupi.

Wiatraki letnią porą Wiatraki letnią porą (R.Zagórski)

  • zespół budownictwa terenów lessowych: studnie kieratową z Gór Pińczowskich, chałupy z Kobylnik, Chrobrza i Świątnik; zagrodę z Gęsic, wiatrak z Pacanowa, kamienną figurę Jana Nepomucena.
  • zespół budownictwa dworsko-folwarcznego: dwór z Suchedniowa, folwark z Rogowa, spichlerz dworski ze Złotej, stodołę dworska z Radkowic, spichlerz ze Staszowa oraz ośmiorak z Rudy Pilczyckiej.
  • zespół budownictwa terenów nadwiślańskich: młyn wodny z Piasku, młyn wodny z Praszowa, chałupy z Niedziałek i Ostrowców oraz stodołę z Ciuślic.

Najważniejsze w przypadku Tokarni jest to, że z roku na rok przybywa w niej nowych budynków, także za każdym razem gdy odwiedzimy to muzeum możemy zobaczyć coś, czego jeszcze nie widzieliśmy. Co więcej, sam teren muzealny jest "stylizowany" na wieś - są pola porośniete zbożami, w zagrodach przebywają zwierzaki. Obecnie istnieją plany, by przez teren Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni puścić rzekę Czarną Nidę poprzez zmienienie jej biegu (obecnie muzeum jest położone na wzniesieniu, przy zakolu tej rzeki). I choć przedsięwzięcie jest kosztowne, to jego innowacyjność przyciąga sponsorów i są duże szanse na jego realizację. Podobno pierwsi kajakarze i pierwsze łodzie przepłyną przez Tokarnię w 2015 roku.

Pole i strach na wróble w Tokarni Pole i strach na wróble w Tokarni (R.Zagórski)

GODZINY OTWARCIA Parku Etnogarficznego w Tokarni:

styczeń - marzec:
wtorek - niedziela od godz. 9.00 do 15.00
kwiecień:
wtorek - niedziela od godz. 9.00 do 17.00
maj - czerwiec:
poniedziałek - niedziela od godz. 9.00 do 18.00
lipiec - sierpień:  
wtorek - niedziela od godz. 10.00 do 18.00
wrzesień:
wtorek - niedziela od godz. 9.00 do 18.00
październik:
wtorek - niedziela od godz. 9.00 do 17.00
listopad - grudzień:
wtorek - niedziela od godz. 9.00 do 15.00

Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot