Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

24/04/14 od ruda
W temacie: Ciekawostki

Nazwa Kielc

od czego pochodzi?

Znaczenie toponimu Kielce, dla nas współczesny, związane jest z miastem leżącym między Krakowem a Warszawą, będącym stolicą Województwa Świętokrzyskiego. Rzadko kiedy jednak zastanawiamy się, od czego tak naprawdę pochodzi ta nazwa.

Istnieje jednak kilka hipotez, które tłumaczą nam pochodzenie nazwy Kielce:

  • Rodowa – od małopolskiego rodu Kielczów lub od nazwy osobowej Kielec, odnoszącej się do osób pochodzących z rodu Kielca. Nazwa ta została później przeniesiona na osadę przez nich zamieszkiwaną.

    Co więcej, w dawnych czasach stosowano przezwisko Kielec, które pochodzi od słowa „kieł” i mogło wskazywać osobę, mającą odstające lub wyjątkowo charakterystyczne uzębienie.

  • Topograficzna – kielce = kiełki roślinne. Prawdopodobnie dawna osada, która obecnie jest miastem wojewódzkim, była położona w miejscu, w którym kiełkowało dużo roślin.

  • Topograficzno – metaforyczna – kielce jako kieł, coś ostrego, strzelistego. W tym znaczeniu, osada miała być położona wśród wzgórz i strzelistych skał. Zasadniczo opis ten nie jest wyolbrzymiony, biorąc pod uwagę dwa rezerwaty skalne na terenie miasta, w tym Kadzielnię, której jedna ze skał dość mocno dominuje nad okolicą.

  • Kulturowa – nazwa Kielce może również nawiązywać do palisady (ostro zakończonych drew), jaka otaczała dawną osadę.

Pozostałe hipotezy twierdzą, że nazwa Kielce powstała poprzez przetworzenie słowa Celtowie a także od „kielci” czyli prymitywnych szałasów pierwszych ludzi. Ale te pomysły zostały przez historyków dość silnie obalone.

Tak czy inaczej Kielce od wieków funkcjonują pod taką, a nie inną nazwą. I czy pochodzi od kła, kiełka czy skalnych ostańców, możecie zdecydować sami ;)

(Darkan, CC BY-SA 3.0, http://commons.wikimedia.or...)

Na postawie: Michow E. (2009). Ludowe i potoczne etymologietoponimu Kielce z semantyką etniczną. Annales Universitatis Mariae Curie – Skłodowska Lublin – Polonia, VOL. XXVII, (75-90).

 

Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot