
18 osób
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
Nazwa Kielc
od czego pochodzi?
Znaczenie toponimu Kielce, dla nas współczesny, związane jest z miastem leżącym między Krakowem a Warszawą, będącym stolicą Województwa Świętokrzyskiego. Rzadko kiedy jednak zastanawiamy się, od czego tak naprawdę pochodzi ta nazwa.
Istnieje jednak kilka hipotez, które tłumaczą nam pochodzenie nazwy Kielce:
-
Rodowa – od małopolskiego rodu Kielczów lub od nazwy osobowej Kielec, odnoszącej się do osób pochodzących z rodu Kielca. Nazwa ta została później przeniesiona na osadę przez nich zamieszkiwaną.
Co więcej, w dawnych czasach stosowano przezwisko Kielec, które pochodzi od słowa „kieł” i mogło wskazywać osobę, mającą odstające lub wyjątkowo charakterystyczne uzębienie.
-
Topograficzna – kielce = kiełki roślinne. Prawdopodobnie dawna osada, która obecnie jest miastem wojewódzkim, była położona w miejscu, w którym kiełkowało dużo roślin.
-
Topograficzno – metaforyczna – kielce jako kieł, coś ostrego, strzelistego. W tym znaczeniu, osada miała być położona wśród wzgórz i strzelistych skał. Zasadniczo opis ten nie jest wyolbrzymiony, biorąc pod uwagę dwa rezerwaty skalne na terenie miasta, w tym Kadzielnię, której jedna ze skał dość mocno dominuje nad okolicą.
-
Kulturowa – nazwa Kielce może również nawiązywać do palisady (ostro zakończonych drew), jaka otaczała dawną osadę.
Pozostałe hipotezy twierdzą, że nazwa Kielce powstała poprzez przetworzenie słowa Celtowie a także od „kielci” czyli prymitywnych szałasów pierwszych ludzi. Ale te pomysły zostały przez historyków dość silnie obalone.
Tak czy inaczej Kielce od wieków funkcjonują pod taką, a nie inną nazwą. I czy pochodzi od kła, kiełka czy skalnych ostańców, możecie zdecydować sami ;)
(Darkan, CC BY-SA 3.0, http://commons.wikimedia.or...)
Na postawie: Michow E. (2009). Ludowe i potoczne etymologietoponimu Kielce z semantyką etniczną. Annales Universitatis Mariae Curie – Skłodowska Lublin – Polonia, VOL. XXVII, (75-90).
