"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
  Ola
Autorzy strony:
  Ola
Subskrybenci:
  pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Jak poruszać się po albańskich drogach (IV)

Poradnik, część 4

Albania jest piękna i podziwianie jej z okien samochodu jest fantastycznym doświadczeniem. Jednak podstawą przemieszczania się po nowym, nieznanym terenie jest oczywiście nawigacja.

 1. Dobra mapa to podstawa

Obecnie większość z nas, gdy wyrusza w nieznane, na samochodową wycieczkę, sięga po wszelkiego rodzaju nawigacje. Jednak możemy być niemile zaskoczeni, gdy się okaże, że nasz GPS posiada tylko kilka bałkańskich dróg. Niestety z bliżej nieokreślonych przyczyn, część producentów nawigacji nie aktualizuje map Bałkanów. Pół biedy, jeśli jesteśmy w stanie sami dograć mapy do naszego urządzenia. Gorzej, jeśli takiej możliwości nie mamy. Wtedy po prostu musimy sięgnąć po papierowe mapy. Najlepiej zaopatrzyć się w te, które są w miarę świeżo wydane, gdyż unikniemy przykrych niespodzianek związanych z kartograficznymi błędami. A zdarza się na mapach Albanii tak, że np. droga poprowadzona jest na nich po innej stronie jeziora niż w rzeczywistości albo zaznaczone jest jezioro, które nie istnieje. Są to teoretycznie niewielkie błędy, lecz mogą wprowadzać niepotrzebne zamieszanie.

Warto też pamiętać, że ponieważ w Albanii buduje się wiele nowych dróg lub remontuje już te istniejące, to mapy nawet te najświeższe, mogą nie uwzględniać tych zmian. Ale są to zmiany na plus, więc zaskoczenie w trakcie jazy będzie raczej pozytywne.

 1. Które drogi w Albanii są najbardziej widokowe?

To będzie subiektywne zestawienie dróg, którymi po prostu trzeba się przejechać, gdyż gwarantują nam niezpomniane widoki:

 • trasa Vlora – przełęcz Llogarase – Saranda (droga wzdłuż wybrzeża)

 • droga na wzgórze Sarisalltikut (z Kruji)

 • droga do Thethu w górach Prokletije (do tej pory odcinek od Boge był dostępny tylko dla samochodów z napędem 4x4, ale od zeszłego roku remontują go, więc może już każde auto jest tam w stanie wjechać)

 •  zjazd nad Jezioro Ohrydzkie od strony Pogradecu

 • droga ze Shkodra w stronę granicy z Czanogórą, wiodąca wzdłuż Jeziora Shkoderskiego

Z każdej niemalże albańskiej drogi rozciągają się fenomenalne widoki. (okolice Sarandy) Z każdej niemalże albańskiej drogi rozciągają się fenomenalne widoki. (okolice Sarandy) (ruda)

 

Zatem wybierając się do Albanii musicie uzbroić się w cierpliwość, która będzie Wam potrzebna do przystosowania się do warunków drogowych panujących w tym kraju. Jeśli jednak podejdziecie do tego, jak do przygody i wyzwania, to biegające po autostradzie krowy, będą Was bawić a nie irytować. Bo jednak nie samymi drogami człowiek żyje, a podróż to nie tylko jazda samochodem, lecz poznawanie nowego kraju, kultury oraz rozkoszowanie się fenomenalnymi widokami, których w Albanii nie brakuje.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq