"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

11/09/14 od ruda
W temacie: Albania

Kruja

albański Kraków

Jadąc z północy kraju, ze Shkodry, główną drogą do Tirany, możemy odbić na zachód w miejscowości Fushe Kruje. Dzięki temu będziemy mogli odwiedzić urokliwie położone miasteczko Kruja. Jeszcze do niedawna było ono opisywane w przewodnikach, jako jedyne miejsce w Albanii, w którym zakupimy jakiekolwiek pamiątki (oczywiście teraz pamiątki zakupimy w każdej ważniejszej atrakcji turystycznej Albanii). A wszystko dzięki stylizowanemu na turecki bazarowi. Jednak Kruja to nie tylko bazar z warsztatami tkackimi (można kupic piękne dywany oraz cudowne szale z kaszmiru), stoiskami z pamiątkami made in China oraz popileniczkami w kształcie bunkrów czy misami z drzewa oliwnego. Kruja to przede wszystkim rodzinne miasto największego bohatera narodowego Albanii - SKanderberga (czyli Jerzeg (Giergji) Kastrioty). W mieście tym ulokował później swą stolicę, która mimo tureckich ataków przez 30 lat utrzymala swą niepodległość. Została ona zdobyta dopiero 10 lat po śmierci Skanderberga. Jego okazały konny pomnik znajdziemy w centrum miasta. Kruja, to również pięknie położona twierdza, z której rozciąga się widok na okolicę. Na jej terenie znajdziemy: Muzeum Etnograficzne; współczesną rekonstrukcję zamku Skanderberga (pracami nad jego budową kierowała córka Envera Hodży Pranvera), w którym znajduje się muzeum tego albańskiego bohatera narodowego; łaźnię turecką; meczet bektaszystów; pozostałości baszty; odkopane fragmenty oryginalnych murów miejskich.

Najbardziej znane miejsce w Kruji, czyli bazar Najbardziej znane miejsce w Kruji, czyli bazar (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)

Twierdza widziana ze wzgórza Twierdza widziana ze wzgórza (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)

wzgórze Sarisalltikut wzgórze Sarisalltikut (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)

Kruję na pewno warto odwiedzić poza sezonem, gdy nie pojawiają się tu tlumy zorganizowanych wycieczek i to głównie z Polski. Gdy byłam tam w kwietniu 2012, spotkany w twierdzy Albańczyk bardzo zdziwił sie na widok turystów i to jeszcze z dość odległego od Albanii kraju. Stwierdził, że latem Kruja jest zalewana falą polskich wycieczek, ale generalnie lubi nasz naród, gdyż miał okazję pracować z Polakami we Włoszech. To dzięki niemu dowiedzieliśmy się, że na wzgórze wyrastające za Krują wiedzie nowa, wtedy sześciomiesięczna droga.

Jeśli już wybierzemy się do Kruji, to koniecznie musimy wjechać/wejść na wzgórze Sarisalltikut, górujące nad miastem. Krótki filmik ze zjazdu ze wzgórza znajdziecie w czwartej części poradnika "Jak poruszać się po albańskich drogach" -> KLIK

Widok ze wzgórza Sarisalltikut - widać stamtąd połowę Albanii - od Shkodry, po Fushe Kruję, morze, Tiranę, Alpy Albańskie Widok ze wzgórza Sarisalltikut - widać stamtąd połowę Albanii - od Shkodry, po Fushe Kruję, morze, Tiranę, Alpy Albańskie (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)

Nocny widok ze wzgórza jest wprost bajkowy Nocny widok ze wzgórza jest wprost bajkowy (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)

Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq
Notatki o podobnych miejscach: