"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Dlaczego warto udać się na Bałkany poza sezonem?

Na Bałkanach ścisły sezon trwa zasadniczo dwa miesiące - lipiec i sierpień. W czerwcu i we wrześniu nadal spotkać można w tym zakątku Europy wielu turystów, ale infrastruktura turystyczna nie działa już na pełnych obrotach, a ceny spadają. Jednak w czasie pełni sezonu możemy spodziewać się kilku rzeczy - tłumów, wyższych cen oraz pewniejszej pogody. Np. w Albanii od ok.1 do 20 sierpnia występują najwyższe w ciągu roku temperatury i praktycznie nie pada. Po 20stym sierpnia temperatury nieco spadają, a pogoda może być już mniej pewna (co ładnie określa słowo - dynamiczna). Czy mimo wszystko warto wyruszyć na Bałkany np. na wiosnę lub jesienią?

1. Niższe ceny, mniej turystów
Podróżowanie poza sezonem pozwoli nam przyjrzeć się prawdziwym Bałkanom, ich mieszkańcom, ich codziennemu życiu. Podczas podziwiania największych, bałkańskich atrakcji, nie będziemy musieli walczyć z nikim o najlepsze miejsce do fotografowania, czy stać w kolejce do wejścia. Podobno do Plitvickich Jezior, w sezonie, wchodzi 10tys. osób. Poza sezonem, np. w kwietniu, ta chorwacka perełka świeci pustkami.
Poza sezonem łatwiej jest też negocjować ceny, ale też czasami trudniej znaleźć działającą restaurację czy camping. Tak zwane - coś za coś.

2. Pogoda zmienną jest
My Polacy uwielbiamy przywiązywać wagę do prognoz pogody. Z drugiej jednak strony, jeśli planujemy wyczekiwany od roku urlop, to chcielibyśmy cieszyć się słońcem, lekkim wietrzykiem, a nie deszczem i zimnem. Tym, którzy chcą mieć pewniejszą pogodę, ale niższe ceny i mniejsze tłumy, polecałabym wybrać się na Bałkany w czerwcu lub wrześniu. Ale jeśli chcemy doświadczyć nieco bardziej dynamicznej pogody, śniegu, deszczu, upałów czyli w sumie wszystkich czterech pór roku, warto odwiedzić Bałkany na wiosnę (od marca do maja).

3. Niesztampowe wspomnienia

Generalnie wyjazd poza sezonem może dostarczyć nam zupełnie innych wrażeń estetycznych, niż wyjazd w sezonie. Moje zdjęcia z Chorwacji, wykonane w kwietniu, nijak nie kojarzą się z tym, jak przesycony kolorami i słońcem jest ten kraj latem. Choć w trakcie mojego pobyty wymarzłam, przemokłam i mnie przewiało. Ale z drugiej strony, mogę pochwalić się nietypowy jak na ten region materiałem fotograficznym.

4. Oszczędność czasu

Dzięki temu, że poza sezonem po Bałkanach podróżuje znacznie mniej turystów, będziemy mogli zaoszczędzić sporo czasu, który w sezonie poświęcilibysmy na staniu w korkach czy kolejkach do poszczególnych, bardziej obleganych atrakcji. Mimo wszystko jednak, to korki są w trakcie sezonu zmorą wszystkich kierowców i osób podróżujących transportem kołowym. Najgorzej rzecz się ma oczywiście na wybrzeżu, gdzie tłumy chcą dostać się na plaże, do hoteli, restauracji czy pubów. Poza sezonem ten problem mamy z głowy. Oczywiście możemy też mieć problem, aby móc w pokąpać się w morzu, bo temperatury mogą okazać się niezby sprzyjające, ale zawsze czas, który poświęcilibyśmy na taplanie się w wodzie, będziemy w stanie przeznaczyć na inne aktywności. Zatem poza sezonem może nie poplażujemy, za to będziemy mogli zobaczyć znacznie więcej.

Wrzesień w górach Sinjajevina. Piękna pogoda utrzymywała się praktycznie przez cały czas. Wrzesień w górach Sinjajevina. Piękna pogoda utrzymywała się praktycznie przez cały czas. (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)

Wiosna w Plitvickich Jeziorach. Cisza, spokój, pustki. Wiosna w Plitvickich Jeziorach. Cisza, spokój, pustki. (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)

Jesień to, czy wiosna? Kwiecień 2012 w Makarskiej. Jesień to, czy wiosna? Kwiecień 2012 w Makarskiej. (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)

Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq