"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Albańskie wybrzeże


"Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew" - ten fragment piosenki idealnie oddaje klimat wielu, albańskich plaż, w szczególności tych na południu kraju.

Albania posiada dostęp zarówno do Adriatyku (na północy), jak i Morza Jońskiego (bardziej na południu, od przełęczy Llogarase).

Albańskie wybrzeże jest silnie zróżnicowane. Północna część (np. okolice Shengijn) jest mniej zagospodarowana i gorzej utrzymywana. Ponieważ kraj ten ma spore problemy ze śmieciami, to na plażach nad Adriatykiem możemy niestety natknąć się na duże ilości walających się wszędzie plastikowych butelek i innych niezbyt przyjemnych wizualnie rzeczy. Wyjątkiem jest Vlora i jej okolice, gdzie plaże są zadbane a liczba kurortów wzrasta z roku na rok. Warto dodać, że z miasta tego pływają promy na Bari oraz do Birindisi.

Niezbyt zadbane tereny nadmorskie na północy Albanii. Niezbyt zadbane tereny nadmorskie na północy Albanii. (ruda)

Południowa część natomiast to swoisty raj na ziemi - piaszczysto - kamieniste plaże, czysta woda (uwaga na jeżowce), góry schodzące wprost do morza, widok na Korfu, gaje oliwne i pomarańczowe. Nadal znaleźć można w tej części Albanii dzikie, kompletnie niezagospodarowane plaże. Ale zapewne długo dzikimi one nie pozostaną - Albania niesamowicie szybko się zabudowuje, hotele i kurorty wyrastają jak grzyby po deszczu, a turystów z roku na rok przybywa. Głównym kurortem południa jest Saranda, skąd promami i wodolotami można przedostać się na Korfu. Miasto to posiada dużą liczbę hoteli, restauracji i pubów, a najważniejszą potrawą tego regionu są małże, hodowane w pobliskim jeziorze Butrint.

Widok na Korfu i Morze Jońskie z przełęczy Llogarase Widok na Korfu i Morze Jońskie z przełęczy Llogarase (ruda)

Morze, góry, gaje Morze, góry, gaje (ruda)

Saranda - główny kurort południowej Albanii Saranda - główny kurort południowej Albanii (ruda)

Zatem odwiedzajcie Albanię, póki można odnaleźć w niej dzikie, nieturystyczne i nieskomercjalizowane miejsca, pozwalające rozkoszować się pięknem przyrody.

Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq