"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

29/10/14 od ruda
W temacie: Albania

Dajti Express

jedyna kolej gondolowa w Albanii

Albania to drugi po Szwajcarii najwyżej położony kraj w Europie, stąd też praktycznie cały jej obszar pokrywają niższe lub wyższe góry. Jednak w państwie tym nie znajdziemy rozlicznych wyciągów czy stacji kolei linowych. Po pierwsze narciarstwo nie jest zbyt popularnym sportem wśród Albańczyków (choć znajdziemy dwa ośrodki sportów zimowych w okolicy Korcy). Po drugie góry przyciągają znacznie mniej turystów niż albańskie wybrzeże. Niemniej jednak w stolicy Albanii - Tiranie, znajdziemy jedyną w tym kraju kolej gondolową na górę Dajti.
 
Dajti Express i widok na Tiranę Dajti Express i widok na Tiranę (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)
 
Dajti Express (po albańsku Teleferiku), gdyż tak brzmi pełna nazwa tej kolei, jest jedyną tego typu konstrukcją na terenie Albanii, powstałą dzięki włoskiemu kapitałowi. Ma długość 4670m, różnica wysokości wynosi 812m, a średnie nachylenie wynosi 19%. Z wagoników można podziwiać wspaniałą panoramę miasta - białej Tirany, której ogrom widać dopiero z góry. Kolej nie dociera na sam szczyt Dajti, lecz nico poniżej niego, na wysokość 1200m n.p.m. Wierzchołek częściowo zajęty jest przez teren wojskowy, lecz tak czy inaczej można na niego wejść szlakiem, wiodącym spod górnej stacji kolejki. A jeśli o górnej stacji kolejki mowa, to nie wygląda ona tak, jak te znane nam choćby w Polsce. Gondole wjeżdżają bowiem do ukwieconego ogrodu. Teren wokół budynku jest wyjątkowo jak na Albanię zadbany, pełen kwiatów. Znajduje się tam też punkt widokowy z ławeczkami, skąd podziwiać można panoramę miasta. Do budynku kolejki przylega Dajti Tower Belveder Hotel. Posiada on 24 pokoje oraz 3 sale konferencyjne. Jednak jego największą atrakcję jest "Balkoni Dajtit", czyli obrotowa restauracja, skąd posilając się, można równocześnie rozkoszować się widokiem na albańską stolicę.
 
Ogród, Teleferiku i hotel z obrotową restauracją Ogród, Teleferiku i hotel z obrotową restauracją (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)
Niestety, wystarczy wyjść poza teren kolejki, by natrafić na typowy, albański bałagan: prowizoryczne stragany, stanowiska do strzelania do puszek i butelek po keczupie, sterty śmieci. Nad tym wszystkim, w oddali górują ruiny dawnego hotelu.

Niezbyt zadbane otoczenie kolejki Niezbyt zadbane otoczenie kolejki (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)

Okolice kolejki mogą też być punktem wypadowym do trekkingu po Parku Narodowym Dajti, który oferuje rozliczne szlaki, punkty widokowe, szczyty do zdobycia oraz miejsca, w których na spokojnie można rozbić się namiotem.

Kolej gondolowa czynna jest w godzinach od 9 do 22 (moim zdaniem warto wybrać się na nocną przejażdżkę kolejką, by zobaczyć rozświetloną Tiranę). Koszt biletu w dwie strony to 800lek od osoby.

Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq