"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Korcza i jej katedra

Korcza (alb. Korce) to miasto położone w południowo - wschodniej części Albanii, m.in. na trasie do granicy z Macedonią. W sumie mogłaby się zbytnio nie wyróżniać na tle innych, albańskich miast, gdyby nie wybudowana w niej nowa, prawosławna katedra pod wezwaniem św. Jerzego.

Znajdziemy ją w centrum miasta i zasadniczo ciężko jej nie zauważyć, gdyż jest naprawdę monumentalna i jak na Albanię naprawdę duża. Warto podkreślić, że za czasów komunizmu i rządów Envera Hodży, wszystkie religie w tym kraju zostały znrównane z ziemią (dosłownie i w przenośni). Albania stała się państwem bezwyznaniowym, kościoły i meczety były niszczone, zamykane i przerabiane na budynki państwowe. Obecnie tu i ówdzie powstają nowe meczety czy prawosławne kościoł (częściowo Albańczycy starają się też przywrócić do stanu sprzed komunizmu dawne meczety czy kościoły), lecz większość z nich jednak nie jest zbyt okazała. Stąd też Katedra św. Jerzego tak znacząco wybija się na tle innych obiektów religijnych Albanii.

Monumentalna katedra w Korczy, a tuż obok niej knajpa. Monumentalna katedra w Korczy, a tuż obok niej knajpa. (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)

Generalnie może się bardzo podobać lub bardzo nie podobać. Jej architektura miała przypominać Hagia Sofię, ale chyba nie do końca się to udało. Ma dwie wysokie i strzeliste wierze oraz potrójną absydę. Znajduje się na sporym placy, a do jej prawego boku przyklejona jest...knajpa. W Polsce byłoby to nie do pomyślenia, że tuż przy kościele można napić się piwa, rakiji czy wina. Wnętrze katedry wcale nie jest duże, choć wskazywałaby na to wielkość jej bryły. Ściany świątyni wymalowane są w wizerunki świętych, związanych jakoś z Bałkanami. Znajdziemy tam zatem m.in. Cyryla i Metodego. Ikonostas również jest bardzo zdobny i piękny, a tron biskupi rzuca się zaraz po wejściu w oczy. Na mnie katedra zrobiła od środka pozytywne wrażenie, a co do jej zewnętrznej architektury nadal mam pewne wątpliwości, czy mi się podoba.

Wnętrze Katedry przyszykowane do ślubu Wnętrze Katedry przyszykowane do ślubu (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)

Na mnie wnętrze katedry zrobiło pozytywne wrażenie Na mnie wnętrze katedry zrobiło pozytywne wrażenie (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)

Oczywiście w pobliżu katedry nie mogło zabraknąć typowo albańskiego akcentu. Zatem idąc głównym deptakiem św. Jerzego w strone katedry natkniemy się na pomnik nieznanego żołnierza z karabinem. Kiedyś stał on przed samą katedrą, teraz przeniesiony jest nieco niżej i dorobiono mu jeszcze fontannę. Chyba po to, żeby mu było chłodniej ;)

Pomnik z fontanną Pomnik z fontanną (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)

 

Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq