"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

17/11/14 od ruda
W temacie: Albania

Ceny w Albanii

Albania to nadal jeden z tańszych krajów na Półwyspie Balkańskim. Generalnie taniej jest chyba tylko w Bośni i Hercegowinie. Niestety z roku na rok Albania staje się coraz bardziej turystyczna, zaczyna odwiedzać ją coraz więcej osób, co skutkuje wzrostem cen. Niemniej jednak dla nas - Polaków jest to atrakcyjna destynacja, jeśli chcemy spędzić wakacje w pięknym miejscu i przy okazji nie wydając fortuny.

Co warto wiedzieć o cenach w Albanii?

  • są znaczące różnice między cenami w górach i we wnętrzu kraju, a tymi jakie znajdziemy na wybrzeżu. Różnica może wynosić nawet 100%. W górach i w mniej turystycznych destynacjach wszystko będzie tanie. Mam tu na myśli jedzenie, noclegi. Na wybrzeżu, w szczególności tym nad Morzem Jońskim, ceny zaczynają gonić te, jakie mamy w Chorwacji czy Czarnogórze. Nadal jednak jest trochę taniej. Przykładem różnic między cenami w górach, a tymi na wybrzeżu są np. napoje. Cena piwa lub małego napoju wynosi 100lek w górach, 200-250lek na wybrzeżu.(100lek = 3zł)
  • ceny hoteli/pensjonatów w sezonie będą oczywiście wyższe, niż poza nim. To już raczej nie powinno nikogo dziwić. W sezonie pokój dwuosobowy może kosztować od 35-50EUR za dobę. Natomiast poza sezonem 25-30EUR. Z właścicielami hoteli MOŻNA się targować. Oczywiście czasami będzie to od nas wymagać sporych umiejętności radzenia sobie np. z językiem migowym, gdyż nie zawsze starsi Albańczycy znają jakiś inny język poza swym rodzimym.
  • hotele campingów zależą od tego w jak bardzo turystycznej destynacji jesteśmy. Cena może wahać się od 0EUR (tak, zera) do 10EUR (za dwie osoby plus namiot).
  • ceny benzyny są zróżnicowane, gdyż w Albanii znaleźć można bardzo wiele stacji paliw, z których znacząca większość jest prywatna. Wyjątkiem jest kilka sieciówek, w tym moja ulubiona, czyli Kastrati :D Ceny oscylują wokół 170-190lek, czyli w okolicy 5zł za litr.

 

Przykładowe ceny żywności:

- piwo - 100lek

- burek - 100-200lek (w zależności od nadzienia/wielkości)

- bułka - 20lek

- coca cola (2l) - 170lek

- dżem figowy - 100lek

- batonik typu Mars/Snickers - 50lek

- chałwa - 550lek

A poniżej możecie porównać ceny z albańskiego Carrefoura z tymi, jakie mamy w Polsce. Przy okazji macie darmową lekcję języka albańskiego :)

Ceny w Albańskim Carrefourze Ceny w Albańskim Carrefourze (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)

(ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)

 

Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq