"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Zamek Petrele

W Albanii można znaleźć wiele ruin przeróżnych zamków, warowni czy twierdz. Jedne są w lepszym, inne w gorszym stanie. Jednak bardzo często można się zdziwić, gdy czytamy w przewodniku, że dany obiekt ma być ruiną, a po przyjechaniu na miejsce zastajemy odbudowany/odrestaurowany budynek. W wielu zamkach znajdziemy restauracje lub hotele, oferujące niezbyt wygórowane ceny. Podobnie jest z położonym przy drodze z Tirany do Elbasanu zamku Petrele.

Do zamku w teorii nie jest trudno trafić, gdyż widać go dość dobrze z drogi. Niestet dziwnym trafem skręt do miejscowości Petrele jest tak oznakowany, że kompletnie go nie widać. Warto więc wcześniej zapoznać się z dojazdem, by poźniej nie błądzić zbyt długo. Kiedy już jednak trafimy na właściwą drogę, czeka nas stromy podjazd z wieloma zakrętami. Trasa kończy się na wyremontowanym, kamiennym placyku, gdzie znajduje się parking, jakaś restauracja i kafejka internetowa. Rozciąga się stamtąd piękny widok na okolicę. Do zamku kierują blaszane drogowskazy z napisem "kalaje" (zamek). Wyremontowaną, kamienną ścieżką pniemy się dalej do góry już pieszo, podziwiając coraz obszerniejszą panoramę okolicy. Zamek został w ostatnim czasie odrestaurowany i obecnie znajduje się tam restauracja. Część stolików znajduje się m.in. w okazałej baszcie, natomiast reszta umiejscowiona jest na murcha, pod "chmurką". Jest to świetne miejsce na relaks  połączony z podziwianiem widoków. Niestety na temat lokalnej kuchni wiele powiedzieć nie mogę, gdyż nijak nie udało nam się dogadać z niezbyt rozgarniętym kelnerem. Niemniej jednak miejsce jest warte odwiedzenia.

Sam zamek Petrele był niegdyś siedzibą siostry albańskiego bohetra narodowego Skanderberga. Obecnie, choć nie przyciąga tłumów, to jest miejscem fotogenicznym, ciekawym i piękny. Mimo dziwnie funkcjonującej restauracji i tak polecam ;)

Zamek Petrele Zamek Petrele (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)

Droga na zamek Droga na zamek (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)

Zamek Petrele od środka Zamek Petrele od środka (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)

Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq