"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

19/08/14 od ruda
W temacie: Albania

Ksamil

Ksamil to niewielkie miasto położone praktycznie na samym południu Albanii. Jest drugim po Sarandzie najważniejszym kurortem morskim tego bałkańskiego kraju. Położony z widokiem na Korfu, nad Morzem Jońskim, oferuje piękne plaże, liczne bary i restauracje, hotele i pensjonaty oraz rozliczne atrakcje, zarówno dla tych mniej, jak i bardziej zamożnych turystów. Będąc W Ksamilu warto wypożyczyć chociaż rower wodny lub wynająć łódkę by popłynąć na jedną z wysepek, leżących tuż obok głównych plaż tego miasta.

Niestety sporą wadą Ksamilu są dość wąskie plaże, przez co w sezonie jest do nich dość tłoczno, a zaparkowanie auta gdziekolwiek w pobliżu wejścia na wybrzeże graniczy z cudem. Pół biedy, jeśli mieszkamy blisko morza i nie potrzebujemy przemieszczać się samochodem. 

W Ksamilu oprócz pensjonatów znajduje się kilka campingów. Najwięcej ulokowało się nieopodal wjazdu do miasta od strony Sarandy. Niestety mają fatalne zejście do morza, a do najładniejszych plaż jest stamtąd dość daleko. Ceny wahają się na nich od 4-5EUR od osoby za noc. Ich standard jest różny, ale nie najgorszy. Dla fanów nocowania na dziko również Ksamil ma ciekawe miejsce do zaoferowania. Jeśli pojedziemy wzdłuż głównej drogi wiodącej za wybrzeżem i za ostatnim barem przejedziemy za górkę i skręcimy w prawo, to wyjedziemy na porośnięty drzewami oliwnymi cypel. Można się tam bez problemy rozbić na dziko. Nie ma niestety dostępu do słodkiej, pitnej wody i trzeba uważać na grasujące stadko owiec oraz dwie żarłoczne świnie. Mimo wszystko jednak, miejsce jest godne polecenia, gdyż rozciąga się stamtąd rewelacyjny widok na Ksamil, Sarandę oraz wybrzeże. 

Na koniec - ciekawostka. Otóż Ksamil upodobali sobie Polacy. Wszędzie rozbrzmiewa nasz rodzimy język i co krok można natknąć się na auta z polskimi rejestracjami. Wczoraj wieczorem natomiast, gdy siedzieliśmy sobie z widokiem na rozświetlony nocny Ksamil, naszych uszu dobiegły znane dźwięki: "Ja...uwielbiam ją, ona to jest i tańczy dla mnie..." a chwilę później "Agnieszka już dawno tutaj nie mieszka." Przypuszczamy, że w którymś z hoteli lub którejś dyskotece odbywał się akurat wieczór polski. 

Panorama Ksamilu Panorama Ksamilu (MCh)

Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq