"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

09/04/14 od ruda
W temacie: Albania

Jak poruszać się po albańskich drogach (III)

Poradnik, część 3

Trzecia część albańskiego poradnika drogowego poświęcona jest policji oraz stacjom benzynowym. Te dwa aspekty dość silnie wpływają na funkcjonowanie kierowców w Albanii

7. Albania policją stoi

W Albanii należy zawsze przestrzegać zasad ruchu drogowego. Drogówkę spotkamy przede wszystkim przy głównych i najbardziej przelotowych trasach. Jednak policjanci dość często kontrolują także mniejsze drogi, dlatego zawsze należy przestrzegać zasad ruchu drogowego.

Drogówka w Albanii działa na dwa sposoby:

  • bezpośrednie zatrzymanie samochodu celem sprawdzenia dokumentów: prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, a w przypadku obcokrajowców paszportu oraz zielonej karty. Jeśli poruszamy się samochodem, który do nas nie należy, warto wyrobić sobie w PZMOT dokument potwierdzający, że właściciel auta zezwolił nam na jego użytkowanie.

  • zmierzenie prędkości. Albańscy „chłopcy radarowcy” działają nieco inaczej niż w Polsce. Najpierw w jednym miejscu siedzi policjant z radarem i mierzy prędkość. Kilka kilometrów dalej większa grupa funkcjonariuszy zwęża drogę do jednego pasa i tych, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość ściągają na bok.

Generalnie policjanci w Albanii są uśmiechnięci, pogodni, chętni do rozmowy (o ile bariera językowa im w tym nie przeszkadza), jak mogą, to pomogą. Wystarczy jedynie przestrzegać zasad ruchu drogowego, a nie będą się nam naprzykrzać.

Dość typowy widok na albańskich drogach Dość typowy widok na albańskich drogach (ruda / https://balkanyrudej.wordpr...)

 

8. Stacje benzynowe – główny element albańskiego krajobrazu

Rzeczywiście, w kraju tym stacji benzynowych jest naprawdę spora liczba. W Polsce nie widuje się ich aż tyle i nie są tak blisko siebie położone. Zatankujemy na nich zarówno bezołowiową benzynę, jak i olej napędowy czy też gaz. Ze stacjami benzynowymi jest jednak jeden, mały problem. Otóż nie zapłacimy na nich kartą VISA czy MasterCard. Ogólnie w Albanii w niewielu miejscach będziemy mogli posłużyć się płatnością bezgotówkową. Oczywiście, to się powoli zmienia, lecz ciągle to gotówka jest głównym środkiem płatniczym. Zatem nawet, gdy zobaczycie na banerze stacji znaczek VISA, przed tankowaniem zapytajcie się, czy możecie użyć karty. Z doświadczenia wiem, że nawet jeśli pracownicy stacji posiadają terminal, to albo nie działa, albo oni nie potrafią go użyć, albo przed tankowaniem nabiją na terminal jakąś kwotę, którą należy uiścić, a po tankowaniu, jeśli zapłacona kwota była za wysoka, dostaniemy zwrot różnicy w gotówce. Zatem dla świętego spokoju najlepiej zawsze mieć przy sobie banknoty.

 W ostatniej, czwartej części poradnika, znajdziecie informacje o tym, jak nawigować w Albanii, czyli o mapach i GPSach słów kilka oraz dowiecie się, które trasy w tym kraju są niesamowicie widokowe.

Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq