Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

15/05/14 od ruda
W temacie: Ciekawostki

W Kielcach wszędzie jest blisko

W Kielcach wszędzie jest blisko....

Kiedy mówię tak moim znajomym i nieznajomym, każdy uśmiecha się z lekkim pobłażaniem, kiwa z teoretycznym zrozumieniem, a i tak mi nikt nie wierzy. Ale prawda jest taka, że Kielce jako miasto nie jest zbyt duże i okazałe, a poruszanie się po nim pieszo może okazać się czystą przyjemnością.

Generalnie Kielce nie mają i raczej nigdy mieć nie będą ambicji aby stać się metropolią. Po pierwsze jest tak dlatego, że samo Województwo Świętokrzyskiego do zbyt dużych nie należy. Po drugie samo położenie Kielc nie sprzyja ich ekspansji. Ale raczej nikt z tego powodu nie płacze. Bo właśnie dzięki temu, że miasto to jest małe, stanowi idealne miejsce na dłuższe i krótsze spacery.

Od zawsze poruszałam się po moim rodzinnym mieście na piechotę. Było tak dlatego, że mieszkałam w nim w miejscach, z których do szkoły, na dodatkowe zajęcia, do centrum miałam naprawdę blisko, dzięki czemu mogłam zaoszczędzić na biletach autobusowych. Po drugie uwielbiam góry, a Kielce są położone na rozlicznych pagórach. Skoro nie mogłam jeździć w wyższe rejony Polski, musiałam zadowolić się tym, co oferowało mi moje miasto. Po trzecie, przejście na piechotę z jednego krańca miasta na drugi, zajmowało mi i zajmuje  mniej niż 2h. Jeśli weźmie się pod uwagę przejazd autobusem, który stoi w korkach (tak, Kielce też się korkują), kwestię dojścia na przystanek, oczekiwania na przyjazd itd., to czasowo bardziej opłaci nam się dłuższy spacer.

Ale jest to moja opinia – osoby, która lubi chodzić i do tego ma szybkie tempo marszu. Jednak, kiedy już odwiedzają mnie znajomi z różnych miast, to szybko przekonują się, że po Kielcach najlepiej poruszać się na piechotę. Dlaczego? Bo można podziwiać widoki oraz lepiej poznać miasto, w którym odległości nie przyprawiają o zawrót głowy, jak choćby w Krakowie czy Warszawie. Po takim pobycie w Kielcach praktycznie wszyscy moi znajomi stwierdzają jedno: w Kielcach wszędzie jest blisko.

Warto na koniec jeszcze dodać jedną rzecz. Z samych Kielc do terenów rekreacyjnych, takich jak zalewy, stoki narciarskie, góry, stadniny itp. również jest bardzo blisko. Zatem odwiedzajcie Kielc, bo w krótkim czasie będziecie mogli zobaczyć i doświadczyć naprawdę wiele.

Centrum Kielc, Plac Artystów. Warto zawitać tam podczas spaceru. Centrum Kielc, Plac Artystów. Warto zawitać tam podczas spaceru. (ruda)

Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot