Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Wolna Grupa Bukowina

czyli muzyka Ponidzia

W moich dotychczasowych wpisach dość często odnosiłam się do Ponidzia - regionu Województwa Świętokrzyskiego, które znane jest ze swych walorów estetycznych, przyrodniczych i krajobrazowych. Wspominałam również o grupie muzycznej związanej z Ponidziem, czyli o Wolnej Grupie Bukowina. Dziś nieco więcej na ich temat.

Wolna Grupa Bukowina współcześnie Wolna Grupa Bukowina współcześnie (Jarosław Kruk, CC BY-SA 3.0, http://pl.wikipedia.org/wik...)

Ten zespół muzyczny istnieje od lat 70-tych XX wieku, a zadebiutował podczas Giełdy Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie, utworem "Ponidzie", który podbił serca słuchaczy. Zasadniczo, Wolna Grupa Bukowina powstała w Busku Zdroju, a jej głównym założycielem był ówczesny maturzysta - Wojciech Bellon. Oprócz niego w skałd WGB weszli: Grażyna Kulawik, Małgorzata Belon, Ryszard Dygdoń oraz Andrzej Rędziński. Przez długi czas Bellon był motorem napędowym zespołu, "twarzą" i twórcą tekstów. Jednak, gdy popularność Wolnej Grupy Bukowina rosła, a granie koncertów stało się głównym źródłem utrzymania zespołu, Bellon uznał, że nie tak to sobie wyobrażał. Stwierdził, iż podstawą działalności grupy miała być wspólnota, przeżywanie wszystkiego razem i bycie z sobą i dla siebie. To stało się przyczyną jego odejścia z WGB. W 1985 roku Wojciech Bellon zmarł w krakowskim szpitalu, a "jego" zespół z Ponidzia zawiesił swoją działalność. Muzycy powrócili do grania na początku lat 90tych.
 
Portret Wojciecha Bellona Portret Wojciecha Bellona (Bogdan Ptak, CC BY-SA 3.0, http://commons.wikimedia.or...)
 
Obecnie w skład Wolnej Grupy Bukowina wchodzą: Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński, Wacław Juszczyszyn, Wojciech Maziakowski, Marek Zarankiewicz oraz Krzysztof Żesławski. Zespół nadal z powodzeniem koncertuje na terenie całego kraju, a ich piosenki śpiewane są przez różne pokolenia. Oprócz tego, WGB współtworzy Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Bellona "Niechaj zabrzmi Bukowina", który odbywa się w Busku Zdroju. Przyciąga fanów piosenek turystycznych, poetyckich czy studenckich, a także tych wszystkich, którzy chcą obcować z Pięknem Ponidzia. Więcej o tegorocznej edycki festiwalu przeczytacie na stronie: http://busko.travel/pl/informa...
 
Słowa i muzyka Wolnej Grupy Bukowina są pondaczasowe i trafiają w sedno. Zachęcam do posłuchania:
 
 
 
 

 

Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot
Notatki o podobnych miejscach: