Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Europeada - Kieleckie tradycje

ZPiT Kielce ambasadorem województwa świętokrzyskiego

Zespół Pieśni i Tańca Kielce Zespół Pieśni i Tańca Kielce (wikipedia)

EUROPEADA to Festiwal Miłośników Kultury Ludowej, a przede wszystkim wydarzenie na niespotykanie dużą skalę. Zgodnie z ideą imprezy, Europeada każdego roku odbywa się w innym państwie, a jej organizacją zajmuje się komitet międzynarodowy i komitet składający się z członków z wybranego miasta.

 W dniach 23-27 lipca, to właśnie Kielce - stolica województwa świętokrzyskiego, będzie organizatorem 51-szej edycji, tej jakże barwnej zabawy. Co wiążę się z międzynarodowym happeningiem w naszym mieście? Przede wszystkim kilkaset zespołów folklorystycznych, które wyraziły chęć wzięcia udziału w festiwalu i olbrzymia liczba  turystów, zarówno z Polski jak i Europy.

Przybliżając to wydarzenie, którego świadkami będziemy w te wakacje,  faktem jest, że w zeszłym roku w niemieckim mieście Gotha występowało ponad 200 zespołów, niemal ze wszystkich Europejskich zakątków. Łącznie stanowiły one około 5000 uczestników! Taka liczba z pewnością robi wrażenie na każdym z nas.

Nasuwa nam się więc pytanie: co jest powodem uczestnictwa, w tego rodzaju zespołach tanecznych? Odpowiedź jest  prosta -  zapał młodych ludzi, do promowania swojej ojczystej(RODZIMEJ) kultury, tradycji i dumy z przynależności do swoich korzeni. Nie przytaczajmy tu tylko pobudek czystko patriotycznych, ale przede wszystkim argumenty, z którymi zgodzi się każdy młody człowiek.

Zespół folklorystyczny to przecież szansa na poznanie wspaniałych ludzi o bogatej osobowości, bo czy folklor nie kojarzy nam się z paletą tęczowych strojów, które są symbolem  tradycji Polski? To również możliwość poszerzania swoich horyzontów i umiejętności. Kto z nas nie chciałby być idealny chociaż w jednym stylu tańca? A co za tym idzie znać przyśpiewki ludowe, które swoim niezwykłym tempem i rytmiką wprawiają każdego w świetny nastrój.

  Prawdopodobnie większość uczestników takich  grup wstępuje do zespołu w pewnym stopniu z obu tych powodów. Czy kiedykolwiek pomyślałeś więc o  tańcu i śpiewie jako czymś więcej? Jeśli tak, to masz okazję by przyjrzeć się temu bliżej i może nawet tego spróbować.

W naszym mieście, jest bowiem ludowy zespół z tradycjami, który wywodzi się z Kielc. Cały czas aktywnie działający na terenie całego województwa, Polski oraz na międzynarodowych festiwalach. Mowa tutaj o Zespole Pieśni i Tańca „Kielce”.

Śmiało można powiedzieć, iż zespół posiada ponad 40 letnie tradycje w propagowaniu kultury ludowej i narodowej oraz jest swojego rodzaju ambasadorem województwa świętokrzyskiego, a także przedstawicielem kultury polskiej na arenie międzynarodowej.  W trakcie zajęć które odbywają się w Wojewódzkim Domu Kultury można, nauczyć się pięknych narodowych tańców, takich jak: oberek, polka, polonez, mazur czy kujawiak. Przyłącza się do tego także, nauka przyśpiewek ludowych, przy akompaniamencie zespołowej kapeli.

 Przynależność do tego typu zespołów, to również możliwość zwiedzenia wielu miejsc w Europie, za darmo! Zespół Pieśni i Tańca „Kielce” w przeciągu najbliższych 4 miesięcy planuje dwa, 5-6 dniowe wyjazdy zagraniczne, min. na Węgry do miasta Tata oraz na Litwę do Wilna.

Dlatego nieraz warto zadać sobie pytanie i zmienić coś w swoim życiu, a może właśnie ja powinienem przyjść i spróbować swoich sił w tego typu zespole. Jeśli jesteś ciekaw nowej przygody, która z pewnością sprawi, że uwierzysz we własne siły i umiejętności, wpadnij do WDK-u, zobacz próby, posłuchaj wesołej muzyki, porozmawiaj z tancerzami i daj ponieść się niezapomnianej przygodzie. 

Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot