KomentatorAutorWydawca Agata
subskrybuj autora
(subskrybuje: 11 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.


Kraków
Polska
Wpisy:
Notatki 345 (+777/-1)
Komentarze 335 (+103/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

S7 Kraków – Warszawa cz.2

Z Kielc do stolicy

Dojeżdżamy w końcu do obwodnicy Kielc. Po lewej mijamy zamek w Chęcinach, po prawej widać kopalnię czerwonego piaskowca, którego w tych rejonach nie brakuje. Najbardziej widoczny był podczas budowy obwodnicy. Czerwono-brązowy odcień drogi, spowodowany natężonym ruchem ciężarówek wożących piaskowiec podbudowę obwodnicy, dawał się łatwo zauważyć.

Kopalnie czerwonego piaskowca w Kielcach Kopalnie czerwonego piaskowca w Kielcach (M.Jabłoński)

Obwodnica jest bardzo ładna i dobrze zaplanowana. Mijamy kilka wiaduktów (wszystkie nowe, stare nie spełniały norm i trzeba je było wyburzyć) oraz kładek dla zwierząt.

Kładka dla zwierząt na obwodnicy Kielc Kładka dla zwierząt na obwodnicy Kielc (M.Jabłoński)

W oczy rzucają się potężne roboty ziemne wykonane na potrzeby budowy drogi. Stan obwodnicy jest świetny, więc zachęca do szybkiej jazdy. Ostatnio dużo brawury na tym odcinku prezentują stacje telewizyjne, a policja poluje tam na kierowców nagminnie. Dlatego dobrze wiedzieć, że obwodnica leży stosunkowo wysoko (na wysokości Wyżyny Miechowskiej i niższych partii Gór Świętokrzyskich), sporo wyżej niż jej otoczenie. Stąd minusowe temperatury utrzymują się tu dłużej, a wilgoć ze strony lasu powoduje często miejscowe oblodzenia. Kierowcy, bądźmy czujni.

Wykonano potężne prace ziemne, bilans wyszedł bardzo zbliżony do zera - chwali się Wykonano potężne prace ziemne, bilans wyszedł bardzo zbliżony do zera - chwali się (M.Jabłoński)

Wjeżdżamy w jedne z najbardziej bezrobotnych rejonów kraju. Najpierw Skarżysko Kamienna, niczym ni wyróżniające się miasteczko. Na pozór. Jeden z kierowców, z którym niegdyś podróżowałam autostopem okazał się miejscowym historykiem i fascynatem wszystkiego, co lokalne. Opowiedział mi, że jedno z osiedli (osiedle Milica) wybudowane i przeznaczone zostało jako ewentualny bunkier peerelowskiego rządu. Szczegóły wkrótce.

Tajemnicze bloki Skarżyska kryją w sobie wiele tajemnic Tajemnicze bloki Skarżyska kryją w sobie wiele tajemnic (M.Jabłoński)

Kolejnym miastem na szlaku bezrobocia jest Szydłowiec. Owszem, posiada zabytki, ale najbardziej słynie z tego, że jest powiatem o największym bezrobociu w Polsce. W 2013 roku wyniosło ono aż 38%. Jeśli wierzyć statystykom, bo według reportażu jednej ze stacji telewizyjnych po zasiłek podjeżdżają drogie auta, a na jednego mieszkańca przypadają dwa samochody. Jednym słowem najlepsze, co może tu spotkać przyjezdnego, to autobus do Radomia lub Skarżyska Kamiennej.

Kolejnym miastem na szlaku bezrobocia jest Szydłowiec Kolejnym miastem na szlaku bezrobocia jest Szydłowiec (M.Jabłoński)

Ciągle dobrą drogą dojeżdżamy do Radomia. Przed samym wjazdem po prawej stronie można zatrzymać się w przydrożnym barze na kiełbaskę z grilla. Wyśmienita. Przez Radom przejeżdżamy drogą jakości podobnej do opinii tego miasta w Polsce. Plusem jest na pewno silnie rozwinięta sieć McDonalds – pierwszego od Krakowa na tej trasie! Jeden McDonald znajduje się bezpośrednio przy trasie (bez McDrive), jeszcze przed Rondem Warszawskim, drugi tuż za zjazdem w kierunku Lublina. Trzeci stoi przy drodze w przeciwnym kierunku. Przy wyjeździe, po lewej, zobaczymy osławioną przez chytrą babę fabrykę napojów gazowanych – Zbyszko.

Zbyszko Company w słońcu Zbyszko Company w słońcu (M.Jabłoński)

Uciekamy z Radomia i zostaje nam dokładnie 100km dobrej drogi do Warszawy. Po drodze warto zwrócić jeszcze uwagę na jedno miejsce: gminę Tarczyn. Posiadają tam chyba najnowocześniejsze w Polsce fotoradary. Jeden działający ciągle w miejscowości Pamiątka (po obu stronach drogi). I skrzyżowanie-cud. 4 fotoradary ustawione po obu stronach drogi. Robią zdjęcie od przodu i od tyłu na raz. Jedno z bardziej dochodowych dla drogówki miejsc w Polsce.

Dalej pozostaje nam już tylko Wólka Kosowska (i centra chińskie), aleja firan, jak zwykło się nazywać odcinek od zjazdu na Magdalenkę do Warszawy oraz Centrum Handlowe Janki.

Ostatnio komentowane notatki autora:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
09/11/2014 Agata

Zamek Tenczyn

Niedostępna potęga
3 komentarze, ostatni z 14/06/2017 od pictori
18/06/2014 Agata

Wielki smog londyński

1 komentarz z 21/11/2016 od pinot
03/09/2014 Agata

Czarny Klasztor

Sewanawank
3 komentarze, ostatni z 01/07/2016 od ann