Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

16/04/14 od ruda
W temacie: Ciekawostki

Krzemień Pasiasty

polski diament

O tym, że krzemień pasiasty jest świętokrzyskim skarbem, nie trzeba w tym województwie nikomu tłumaczyć. Jednak ten nietypowy i piękny krzemień występuje tylko i wyłącznie w tym regionie, m.in. w miejscowości Krzemionki Opatowskie obok Ostrowca Świętokrzyskiego, w kamieniołomach w Małogoszczy, Głuchowca czy Morawicy, stąd może nie jest aż tak znany w pozostałych częściach kraju.

(Andrzej Otrębski, CC BY-SA 3.0, http://creativecommons.org/...)

 

Krzemień pasiasty powstał prawdopodobnie w okresie 159.4 mln do 154.1 mln lat temu, a geneza jego powstania nadal nie jest do końca znana. Należy do skał osadowych, a 95% jego składu stanowi krzemionka. Jego pasiastość wynika z występowania mikroporów – w warstwie jasnej jest ich dużo, a w warstwie ciemnej jest ich mniej.

Czym się wyróżnia? Przede wszystkim niepowtarzalnymi, ułożonymi mniej lub bardziej koncentrycznie smugami, które nie występują w innych krzemieniach, jakie spotkać można w Polsce, jak i zagranicą. Jest wyjątkowo twardy, dlatego w okresie paleolitu i neolitu był wykorzystywany do produkcji noży, siekier czy grotów strzał. Obecnie, dzięki temu, że krzemień pasiasty może osiągnąć stan lustrzanego poleru, jest silnie wykorzystywany przez jubilerów i cieszy się sporą popularnością wśród klientów. Stąd też nazywany jest polskim diamentem. Wykorzystanie krzemienia przy produkcji biżuterii zapoczątkował pochodzący z Sandomierza złotnik Cezary Łutowicz.

(Adam Ognisty, CC BY-SA 3.0, http://commons.wikimedia.or...)

 

Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot