Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

16/04/14 od ruda
W temacie: Ciekawostki

Pacanów a Koziołek Matołek

Któż nie zna bajki o Koziołki Matołku autorstwa Kornela Makuszyńskiego. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego Koziołek wędrował do Pacanowa, a nie do jakiejkolwiek innej miejscowości w Polsce?

"W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa."

Zasadniczo powyższy cytat powinien tłumaczyć, czemu główny bohater bajki Makuszyńskiego, udał się do tej położonej w odległości ponad 70km od Kielc miejscowości. Zasadniczo jednak Pacanów znany był z tego, że funkcjonowały tam bardzo dobre kuźnie. Najlepszymi kowalami byli dwaj bracia, którzy na nazwisko mieli... Koza. Zatem w „Pacanowie kozy kują” można w tym momencie zrozumieć dwojako – albo jako odniesienie do dwóch braci kowali, albo jako informację o możliwości podkucia kóz. Z bajki Makuszyńskiego wiemy, że ostatecznie, po pełnej przygód wędrówce, Koziołek Matołek dotarł do Pacanowa, lecz nie otrzymał swoich podków. I choć był z tego powodu bardzo smutny, mieszkańcy tej świętokrzyskiej miejscowości wytłumaczyli mu, że koza wca nie musi być podkuta oraz, że nie jest jej to potrzebne do szczęścia.

I tak oto, Pacanów znany jest dzięki Koziołkowi Matołkowi. Co ciekawe, miasteczko to silnie wykorzystuje ten fakt i od 2010 istnieje tam Europejskie Centrum Bajki, a od 2003 organizowany jest Festiwal Kultury Dziecięcej. Oczywiście wszędzie jest pełno Koziołka Matołka, który choć nie został podkuty, to na zawsze pozostał w Pacanowie, jako bardzo pozytywny symbol tej miejscowości.

Pomnik Koziołka w Pacanowie Pomnik Koziołka w Pacanowie (Piotr Konieczny, CC BY-SA 3.0, http://commons.wikimedia.or...)

Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot