Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Kieleckie UFO

Dworzec PKS w Kielcach to jeden z bardziej charakterystycznych budynków tego miasta. Znajdziemy go na wielu pocztówkach czy folderach dotyczących regionu, a także w gminnym i wojewódzkim rejestrze zabytków.

Kielecki Dworzec PKS a w tle Kościół św. Krzyża Kielecki Dworzec PKS a w tle Kościół św. Krzyża (Paweł Cieśla Staszek_Szybki_Jest, CC BY-SA 3.0, http://pl.wikipedia.org/wik... )

Budowa dworca rozpoczęła się w 1975 roku i trwała 9 lat. Została zakończona dokładnie w czterdziestą rocznicę PRL, czyli 20 lipca 1984r. Budynek ma trzy kondygnacje i swym kształtem przypomina latający spodek, a raczej to, co wyobrazili sobie architekci (Edward Modrzejewski, Jerzy Radkiewicz, Mieczysław Kubala) na temat statku kosmitów. Teoretycznie budynek został tak zaprojektowany by mógł obsługiwać 1500 autobusów oraz 24000 pasażerów na dobę. Oczywiście, takie liczby nigdy nie zostały osiągnięte, ale w PRL-owskiej Polsce brzmiały dobrze i odpowiednio górnolotnie. Co więcej, dworzec miał być jak na tamte czasy super nowoczesny, m.in. znaleźć się w nim miały schody ruchome, których jednak do dziś nikt tam nie zamontował. Niestety, choć budynek jest wyjątkowo charakterystyczny i stanowi symbol Kielc, to posiadająca go spółka PKS 2 nie ma w planach jego renowacji. A należy dodać, że stan dworca jest z roku na rok coraz gorszy, a panujący tam specyficzny zapach i zaduch odstrasza ewentualnych podróżnych. Nawet w 2013 pojawił się głosy, że należy UFO wyburzyć, jednak okazało się, że jest to niemożliwe z racji wpisania go na listę zabytków.

Charakterystyczny dach dworca Charakterystyczny dach dworca (Jeremiasz Dx, CC BY-SA 2.0, https://www.flickr.com/phot...)

Swoistą ciekawostką jest to, że kieleckim dworcem zainteresowało się CNN. Ta amerykańska telewizja nagrałą materiał o polskiej atchitekturze komunistycznej, w którym oprócz Pałacu Kultury i Nauki, znalazł się właśnie kielecki spodek latający.

 

Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot