
18 osób
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
Kieleckie UFO
Dworzec PKS w Kielcach to jeden z bardziej charakterystycznych budynków tego miasta. Znajdziemy go na wielu pocztówkach czy folderach dotyczących regionu, a także w gminnym i wojewódzkim rejestrze zabytków.
Kielecki Dworzec PKS a w tle Kościół św. Krzyża
(Paweł Cieśla Staszek_Szybki_Jest, CC BY-SA 3.0, http://pl.wikipedia.org/wik... )
Budowa dworca rozpoczęła się w 1975 roku i trwała 9 lat. Została zakończona dokładnie w czterdziestą rocznicę PRL, czyli 20 lipca 1984r. Budynek ma trzy kondygnacje i swym kształtem przypomina latający spodek, a raczej to, co wyobrazili sobie architekci (Edward Modrzejewski, Jerzy Radkiewicz, Mieczysław Kubala) na temat statku kosmitów. Teoretycznie budynek został tak zaprojektowany by mógł obsługiwać 1500 autobusów oraz 24000 pasażerów na dobę. Oczywiście, takie liczby nigdy nie zostały osiągnięte, ale w PRL-owskiej Polsce brzmiały dobrze i odpowiednio górnolotnie. Co więcej, dworzec miał być jak na tamte czasy super nowoczesny, m.in. znaleźć się w nim miały schody ruchome, których jednak do dziś nikt tam nie zamontował. Niestety, choć budynek jest wyjątkowo charakterystyczny i stanowi symbol Kielc, to posiadająca go spółka PKS 2 nie ma w planach jego renowacji. A należy dodać, że stan dworca jest z roku na rok coraz gorszy, a panujący tam specyficzny zapach i zaduch odstrasza ewentualnych podróżnych. Nawet w 2013 pojawił się głosy, że należy UFO wyburzyć, jednak okazało się, że jest to niemożliwe z racji wpisania go na listę zabytków.
Charakterystyczny dach dworca
(Jeremiasz Dx, CC BY-SA 2.0, https://www.flickr.com/phot...)
Swoistą ciekawostką jest to, że kieleckim dworcem zainteresowało się CNN. Ta amerykańska telewizja nagrałą materiał o polskiej atchitekturze komunistycznej, w którym oprócz Pałacu Kultury i Nauki, znalazł się właśnie kielecki spodek latający.
