Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

17/04/14 od ruda
W temacie: Ciekawostki

Kielce - stolica polskiego hip hopu

Nie żebym była wielką fanką hip hopu, ale ciężko jest mi zaprzeczyć, że ten gatunek muzyczny nierozerwalnie związany jest właśnie z Kielcami. Oczywiście tytuł tego wpisu może budzić kontrowersję, w szczególności u osób pochodzących z innych miast, w których hip hop rozwija się obecnie silniej, niż w stolicy Województwa Świętokrzyskiego. Jednak historia mówi sama za siebie.

W 1995 roku, w Kielcach właśnie, powstała pierwsza, hip hopowa płyta, która odniosła w Polsce większy sukces. Jej autorem był zespół Wzgórze Ya Pa 3. Wcześniej powstały nagrania niepochodzących ze świętokrzyskiego grup Salem oraz Bad Master C. Jednak ich płyty przeszły bez większego echa. Kilka miesięcy później, również w 1995 w Kielcach, swoją płytę zatytułowaną „Albóóm” wydał Liroy. Wykonawca ten został chwilę później okrzyknięty twórcą polskiego gangsta rapu, a jego płyta sprzedała się w rekordowym nakładzie pół miliona egzemplarzy. Mimo sukcesu zarówno Liroya, jak i WYP3, duże koncerny muzyczne nie bardzo były zainteresowane inwestowaniem swoich pieniędzy w tego typu wykonawców, uznając, że ich muzyka nie przyjmie się na dłuższy czas.

Liroy we własnej osobie Liroy we własnej osobie (Ja Fryta From Strzegom, CC BY-SA 2.0, http://commons.wikimedia.or...)

Oczywiście kieleccy wykonawcy dość szybko zostali przyćmieni przez dwa zespoły pochodzące z Katowic – Kaliber 44 oraz Paktofonikę, które łączyła postać Magika, którego historię zna chyba większość osób w Polsce, nawet jeśli nie słuchali jego muzyki. Później zaczęły się przebijać także zespoły z Warszawy, jak Warszafski Deszcz czy Molesta. Jednak fani hip hopu choć spierają się, które z miast powinno zostać okrzyknięte stolicą tego gatunku muzycznego, to pamiętają o Kielcach i pochodzących stamtąd pierwszych wykonawcach, którzy osiągali sukcesy nie tylko we własnym regionie, ale w całej Polsce.

Z Kielc wywodzą się jeszcze tacy wykonawcy jak Borixon, Kielecki Punkt Widzenia, ELDEZET, Larkim Łakomy.

 

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot