"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Libohova i 500-letni platan

Nigdy nie byłam wielką fanką oglądania drzew będących pomnikami przyrody. Bo biorąc za przykład nasz rodzimy Dąb Bartek, który stoi dzięki podporom i zasadniczo wygląda niezbyt "zdrowo", to szczerze mówiąc nie chcę się "dołować" takimi widokami. Jednak będąc w sierpniu w Albanii odwiedziliśmy podczas naszej wyprawy 500letni platan w miejscowości Libohova.

Ludowe podanie głosi, że lokalny fryzjer trzymał w swojej umywalni kij, który pewnego dnia wbił w ziemię i ten, ku zaskoczeniu wszystkich wypuścił korzenie i osiągnął jako platan gigantyczne rozmiary (probowałam jakoś sensownie przetłumaczyć tekst, jaki otrzymaliśmy w knajpce pod platanem, ale za każdym razem wychodziła jeszcze większa głupota. Przyjmijmy więc, że mniej więcej tak to właśnie było.). Korona tego drzewa ma powierzchnię 800-900m2, natomiast jego pień ma w obwodzie 6.5metra. Spokojnie można by pod nim wybudować dom, bez dotykania ani jednej z jego gałęzi. Co ciekawe, w cieniu tego drzewa stanął kiedyś sam Lord Byron i powiedział następujące słowa: "To wspaniałe miejsce, nigdy nie próbowałem tak wspaniałych dań oraz nigdy nie spotkałem tak wielu pięknych kobiet". Bo warto dodać, że pod platanem umiejscowiona jest knajpka oraz hotel, w którym zatrzymał się w trakcie swej podróży po Albanii właśnie Lord Byron (Albańczycy i mieszkańcy Libohovej są z tego bardzo dumni!!). Co więcej, pod platanem przepływa również krystalicznie czysty strumień Zhepe, którego wody można napić się w knajpce (za darmo oczywiście).

Generalnie polecam wszystkim usiąść pod platanem. Nie dość, że jego obszerna korona rzuca cień i pozwala odetchnąć od wysokich, albańskich letnich temperatur, to samo miejsce ma w sobie jakąś magię. Szemranie wody, szelest liści, rozmowy Albańczyków, którzy żywo dyskutują przy sąsiednich stolikach, zapach ciepłego powietrza. To wszystko sprawia, że ponad 500letni platan roztacza wokół siebie aurę spokoju, jakieś zadumy, ale przede wszystkim podziwu dla Matki Natury, która była w stanie stworzyć tak piękną i monumentalną roślinę.

Pod platanem tętni życie Pod platanem tętni życie (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)

Trudno na zdjęciu objąć w całości platan. Jest naprawdę ogromny!! Trudno na zdjęciu objąć w całości platan. Jest naprawdę ogromny!! (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)

Oczywiście platan jest pomnikiem przyrody ;) Oczywiście platan jest pomnikiem przyrody ;) (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)

Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq