Autor maria
subskrybuj autora
(subskrybuje: 1 osoba)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 37 (+116/-0)
Komentarze 15 (+0/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

28/05/12 publiczna
W temacie: Chiny

Zakazane Miasto

Czyli słynna atrakcja turystyczna z Pekinu , z grupy pod tytułem „nie można nie zobaczyć.”

Zakazane miasto to miejsce położone w centrum Pekinu, gdzie znajduje się pałac królewski dynastii. To miejsce urzędowania dynastii jest wielką atrakcją turystyczną, która ściąga przede wszystkim ogromne rzesze chińskich turystów. Da się to naprawdę odczuć, uwierzcie mi.
 

 
Miasto ładne jest, a nawet przepiękne, ale nienawidzę turystki na tak masową skalę, klimat Pekinu (lepko, wilgotno, gorąco i smog) nie ułatwia i nie uprzyjemnia zwiedzania. Po budynkach i dziedzińcach zakazanego miasta drepcze się muzealnym tempem (bo przed nami są turyści i nie można postawić kroku) a my płyniemy i kleimy się z gorąca, okropnie głośno jest ponadto, przez tę duża liczbę ludzi na metr kwadratowy.
 

 
A szkoda bo jest co podziwiać – po pierwsze chińską architekturę: ceramiczne kafelki, formy budynków i całą chińską sztukę, a powyginane i powciskane na dziedzińcach drzewa są piękne. Do tego niesamowita jest świadomość, że właśnie znajdujemy się w miejscu, gdzie zaklęty jest kawał historii, gdzie rozgrywały się dzieje chińskich dynastii. Teraz mogę chodzić pomiędzy tymi budynkami i próbować wyobrażać sobie, jak wyglądało życie w tych wielkich pałacach. Dużo jest tam tabliczek z informacjami o obiektach i historii po angielsku, więc ta zabawa w wyobrażanie sobie co tam się działo jest nawet realna :). 
 

 
Do miasta wchodzi się przez gigantyczną bramę niebiańskiego spokoju, prosto z placu Tian'anmen, które jest miejscem chińskiej masakry na studentach w 1989 roku. Na miejscu ani śladu o tym, panuje jarmarczna atmosfera, wszędzie sprzedawcy pamiątek i tłumy turystów.
Chiny są niesamowitym i pięknym krajem, bardzo skontrastowanym i ciekawym, jednak uważam, że to jest tak: albo polubi się ten chiński klimat i zwiedzanie zabytków chińskich będzie wielką frajdą, albo nie, będzie to zbyt męczące i nawet, jak bardzo chciałoby się cieszyć, że znajdujemy się w słynnych miejscach, to tłumy, hałas, smog odbierają tę radość.