"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

15/04/11 od nat
W temacie: Rumunia

Sybin

tam gdzie domy mają oczy

Jest 10 rano. Wchodzę na Piata Mare, rynek starego miasta. Jest puściutko. Z dachów kamienic łypią na mnie przyjaźnie oczy miasta - okienka strychów. Dzięki nim kamienice zdają się żyć i mieć swój własny charakter i temperament, tak jak każda z nich ma swoje niepowtarzalne oczy. Są więc pięcioocy melancholicy, przysypiający dwuocy panowie i wiecznie zdziwione trójokie panie. Kamieniczne nastroje razem z panoramą miasta i Górami Fogarskimi w tle można poobserwować z Wieży Ratuszowej. Cudo!

Sybin to jeden z większych ośrodków kulturowych Rumunii. Kolejna perełka Transylwanii. Miasto jest piękne. Starówka podzielona na Górne i Dolne Miasto, z malowniczym Mostem Kłamców, mnóstwem zakamarków, schodów prowadzących w przedziwne miejsca, freskami w bramach, Basztami i plantami dokoła.

Przy części zachowanych z niegdyś czterdziestu baszt, Rumuni przebrani w stroje z epoki zabawiają turystów tradycyjnym rzemiosłem.

W okolicy jest także sporo różnych muzeów: historyczne, etnograficzne, farmacji. Zaglądając do niektórych budziłam entuzjazm kasjerów, kustoszek i portierów. Dlaczego? Bo byłam jedyną zainteresowaną. W historycznym - osobiście oprowadzał mnie pan portier. Chodził kilka kroków przede mną, otwierał sale, zapalał światło.
W etnograficznym możecie zobaczyć najprawdziwszą egipską mumię, zdecydowanie bardziej jednak polecam Saskie Muzeum Etnograficzne ze zbiorami czysto transylwańskimi.
Najcenniejszym zabytkiem Sybinu jest Kościół ewangelicki. Jego wieża góruje nad starym miastem, więc trudno go przeoczyć i zdecydowanie warto zajrzeć do środka.

W mieście jest także Muzeum Cywilizacji Ludowej, podobno jeden z najniezwyklejszych skansenów w Europie – przebogate i różnorodne. Mi niestety nie udało się do niego dotrzeć i bardzo żałuję. Jeśli będziecie mieli szanse koniecznie się tam udajcie.

  • Sybin Sybin (nat)
  • Sybin Sybin (nat)
  • Sybin - Dolne Miasto Sybin - Dolne Miasto (nat)
Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq