Historia Cywilizacji
13 osób
Moderatorzy:
    pioter MarcinSz.
Autorzy strony:
    Agata pinot pioter Atavus Ola MarcinSz. WiktorOnoff

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

07/05/14 od MarcinSz.
W temacie: Biohistoria

Chińczyków jest tak dużo, bo od wieków jedli ryż?

Ryż jest rośliną uprawianą na podmokłych terenach. Został udomowiony prawdopodobnie gdzieś w południowo-wschodniej Azji, na ziemiach dzisiejszego Wietnamu, Laosu, Kambodży albo Birmy. Większość naukowców twierdzi obecnie, że roślina, z której powstał udomowiony ryż (oryza sativa), nie występuje już w przyrodzie. Rozmaite gatunki jadalnego ryżu, które znamy obecnie, to efekt wielowiekowej ewolucji, sterowanej przez hodowców dążących do uzyskania jak najbardziej płodnych odmian.

W południowych Chinach rozmaite odmiany ryżu były uprawiane już w czasach prehistorycznych. Uważa się, że za rządów dynastii Shang (1600-1066 p.n.e.) ta roślina była już głównym gatunkiem uprawnym na tamtym obszarze. Znano wtedy tylko  prymitywną odmianę, która potrzebowała aż pół roku, by dojrzeć do żniw. Ryż pojawił się w chińskim micie o wielkim potopie – odkrycie tej rośliny po zakończeniu kataklizmu pozwoliło przezwyciężyć głód i odbudować cywilizację.

Historyczny przełom, który rzeczywiście miał zmienić chińską cywilizację, nastąpił na początku XI wieku n.e. wraz ze sprowadzeniem z Wietnamu znacznie lepszej i odpornej na suszę odmiany Champa. W 1012 r. w dolnym biegu rzek Jangcy i Huai zapanowała uporczywa susza. Cesarz Zhenzong zamówił wtedy transport wietnamskich nasion i kazał zasiać je na terenach dotkniętych klęską. Władze wydały specjalne instrukcje, jak używać odmiany Champa. Rozpowszechniano je wśród urzędników, którzy mieli instruować wieśniaków.

Czas dojrzewania ryżu skrócił się początkowo do około stu dni. Potem selekcjonowano najlepsze ziarna i do XII w. uległ on dalszemu skróceniu – do zaledwie 60 dni. Produktywność wzrosła dzięki temu dwukrotnie. A nie był to koniec, gdyż mniejsze wymagania nowej odmiany, jeśli chodzi o wodę, umożliwiły ekspansję upraw na tereny oddalone od rzek. Odmianę Champa zasiewano na wyżynach, a nawet na wzgórzach.

W późnym średniowieczu dzięki uprawie ryżu rolnictwo chińskie było już o wiele bardziej wydajne od europejskiego. Rolnik w Azji Wschodniej potrzebował niecałe pół hektara ziemi, żeby wyżywić rodzinę, podczas gdy np. w Anglii średnia powierzchnia gospodarstwa wynosiła około 8 hektarów. Efektem było znacznie większe zaludnienie w Chinach w porównaniu do Europy.

  • Oryza sativa Oryza sativa (Jeevan Jose, Kerala, India/CC BY-SA 4.0/wikipedia)
Ostatnio komentowane na stronie:
24/12/2015 pioter

Barwy gotyku

Iluminacje w Amiens
2 komentarze, ostatni z 04/03/2019 od pioter
18/06/2014 Agata

Wielki smog londyński

1 komentarz z 21/11/2016 od pinot