
7 osób
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
Porto
piękny port
Historyczna dzielnica Porto, Ribeiro
(Gustavo.motta; http://pt.wikipedia.org/wik...)
Portus Cale
Miasto, które dało nazwę Portugalii, rozpoczęło swoją historię w IV w. p.n.e., kiedy Celtowie założyli umocnioną osadę kontrolującą ujście rzeki Douro (hiszp. Duero). Jednakże prawdziwy rozwój miasta nastąpił, gdy w 136 r. p.n.e. Porto, zwane Portus Cale (jęz. grecki - „piękny port”), zostało włączone do państwa rzymskiego. Początkowo pełniło rolę ośrodka handlowego łączącego Lizbonę (Olissipo) z Bragą (Bracara Augusta), a dzięki rzece Douro także z interiorem.
Swebowie
Po najazdach Wandalów i Alanów, na kilkadziesiąt lat władzę w regionie przejęli germańscy Swebowie, jednakże w 584 r. zostali podbici przez Wizygotów, a Porto włączono do królestwa Hiszpanii. Władza germanów przyniosła jednak upadek handlu, a w raz z nim marginalizację znaczenia miasta.
Portugalia
W 711 r. Porto zostało zajęte przez Maurów, i rozpoczął się ponowny rozkwit miasta w oparciu o handel ze światem Arabskim. Jednakże w 868 r. Vimara Perez, wasal króla Asturii, zdobył miasto, zakładając pierwsze państwo portugalskie – Condado de Portucale.
W 1095 r. Teresa de Leon, wychodząc za księcia Burgundii, wniosła w wianie Portugalię. Rozpoczął się okres Rekonkwisty, i wkrótce do Portugalii przyłączono ziemie leżące na południe od rzeki Douro.
Do Afryki i jeszcze dalej
W XIV i XV w. stocznie Porto produkowały najlepsze ówczesne statki – karawele, dzięki którym Portugalczycy stali się pierwsza europejską potęgą kolonialną, nawiązując stosunki handlowe w Afryce, Indiach, Brazylii i na dalekim Wschodzie. Stąd w 1415 r. wyruszyła flota Henryka Żeglarza, w celu podbicia Mauryjskiej Ceuty. Co ciekawe, zachowało się potoczne określenie mieszkańców Porto – „tripeiros”, co znaczy „jedzący flaczki”. Jest to świadectwo czasów, gdy najlepsze kawałki mięsa trafiały do marynarzy, a ludność miasta musiała zadowalać się flakami i podrobami. Flaczki pozostają kultowym daniem miejscowej kuchni.
Katedra w Porto, w tym miejscu zawarto w 1387 r. ślub, który połączył Portugalię i Anglię wielowiekowym sojuszem.
(Nuno Tavares; http://pt.wikipedia.org/wik...)
Ślub
W 1387 r. w mieście odbył się znaczący historycznie ślub Joao I i Filipa Lancastera, który połączył Portugalię i Anglię wielowiekowym przymierzem, trwającym właściwie do dziś w ramach NATO. . W 1703 r. podpisano Traktat Methuena, porozumienie handlowe między oboma krajami, dzięki któremu uprzywilejowano sprzedaż angielskich tkanin w Portugalii oraz portugalskich win w Anglii. Anglicy szybko zakochali się w Portugalskim winie, nazwanym Porto, zwłaszcza iż częste wojny z Francją utrudniały podaż i windowały ceny francuskich win.
Wina
W 1717 r. powstała pierwsza angielska placówka handlowa w Porto, dzięki której w krótkim czasie angielskie firmy przejęły produkcję win Porto. W odpowiedzi Portugalski premier, Markiz de Pombal, ustanowił portugalską firmę monopolistą na handel winami z doliny Douro, wprowadzając jednocześnie demarkacje regionalną dla produkcji win typu Porto. Była to pierwsza próba kontroli jakości win i ich produkcji w Europie.
Jednakże pracownicy i właściciele małych winnic zbuntowali się przeciw rządowej polityce, wybuchła tzw. Revolta dos Borrachos (bunt pijaków), w wyniku której spalono budynki portugalskiego monopolisty.
Nie mniej, dzięki nasileniu kontaktów handlowych z Anglią miasto zaczęło prężnie prosperować, zwiększając znacznie liczbę mieszkańców.
XVII-wieczny fort São Francisco Xavier, zwany przez miejscowych Serowym Zamkiem.
(João Carvalho; http://en.wikipedia.org/wik...)
Republiki
Podczas epoki napoleońskiej miasto zostało zdobyte przez Francuzów. Uciekająca przed francuzami ludność stłoczyła się na moście na rzece Douro, który nie wytrzymał ciężaru i załamał się, uśmiercając ponad 6000 osób. Wkrótce wojska koalicji pod wodzą Wellingtona przegnały Francuzów, przywracając pokój miastu.
W 1820 r. w Porto wybuchła Liberalna Rewolucja, której uczestnicy żądali powrotu króla Jana VI z Brazylii do kraju. Uchwalono wówczas konstytucję, a liberalne koncepcje polityków Junty zaczęły wpływać na zmianę nastrojów społecznych. Gdy w 1828 r. na tronie zasiadł król Miguel, anulował konstytucję co doprowadziło do wybuchu walk zbrojnych. Porto zostało oblężone przez rojalistów, i wytrwało 18 miesięczne oblężenie, zyskując sobie miano miasta niezwyciężonego – Cidade Invicta.
Powstania na tle republikańskim doprowadziły w 1910 r. do utworzenia Republiki Portugalii. Jednakże w 1919 r. rewolta monarchistów doprowadziła do przywrócenia władzy królewskiej, ze stolicą w Porto. Po miesiącu jednak monarchia upadła, i nigdy więcej nie podjęto podobnej próby.
Tripas, czyli flaczki a la Porto, specjał miejscowej kuchni
(JotaCartas; http://pt.wikipedia.org/wik...)