Śródziemnomorze
7 osób
Moderatorzy:
    pinot Atavus ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

02/04/14 od Atavus
W temacie: Historia miast

Livorno

nowy port Toskanii

Historyczna część livorno skupiona jest wokół twierdz, na zdjęciu Fossa Reale funkcjonująca również jako port. Historyczna część livorno skupiona jest wokół twierdz, na zdjęciu Fossa Reale funkcjonująca również jako port. (Etienne (Li); http://it.wikipedia.org/wik...)

Gdy upadła Piza

Gdy w 1017 r. Pizańczycy założyli na wybrzeżu Toskańskim sieć  fortów, nie mogli spodziewać się, że kiedyś jeden z nich przejmie rolę głównego portu prowincji. Jednakże w 1284 r. potęga Pizy została zniszczona w bitwie pod Melorią. Zniszczeniu uległ wtedy Porto Pisano – port Pizański, pojawiła się więc szansa na rozwój innego portu. Wkrótce jednak Livorno zostało podporządkowane zwycięskiej Genui, a 28 sierpnia 1421 r. zostało sprzedane Florencji.  W tym czasie Livorno zamieszkiwało raptem pół tysiąca mieszkańców, w większości związanych ze służbą wojskową.

Twierdza

Niestety, z tego okresu zachowały się tylko fragment muru i dwie wieże. Gruntowna przebudowa Livorno, jaka nastąpiła za panowania rodu Medyceuszów, zmieniła zupełnie charakter miejsca.  Wzniesiono m.in. twierdzę Fortezza Vecchia (1518-1534) i przeprowadzono dobrowolną akcję kolonizacyjną, dzięki której nadbrzeżna forteca zmieniła się ostatecznie w renesansowe miasto.

Wolny Port

W 1580 r. Wielki Książę Ferdynand I Toskański ogłosił Livorno wolnym portem, zwalniając tym samym przywożone towary z cła. Jednakże gwałtowny rozwój handlu doprowadził stworzył konieczność ustalenia pewnych zasad i w tym celu i w 1590 r. ustanowiono kodeks praw handlowych tzw. Leggie Livornine. Przyczynił się on do dalszego rozwoju miasta, zabezpieczając uczciwie prowadzących interesy kupców i zapewniając wolność wyznania, co przyciągnęło wygnanych z Portugalii i Hiszpanii Żydów. Kodeks został zawieszony w 1603 r. , gdy wprowadzono postanowienia kontrreformacji.  

Widok z fosy na Fortezza nuova, nowy fort. Widok z fosy na Fortezza nuova, nowy fort. (Lucarelli; http://it.wikipedia.org/wik...)

Brama morska Toskanii

Jako brama morska do renesansowej  a później barokowej Toskanii, Livorno stało się jednym z najważniejszych portów Morza Śródziemnego. Do miasta ściągali zagraniczni kupcy, tworząc swoje placówki i kolonie. Było wśród nich wielu protestantów z krajów, w których cierpieli prześladowania – Francji, Holandii czy Anglii, a także Grecy zbiegli spod tureckiej okupacji.

W końcu, dobrze prosperujący port  19 marca 1606 r. otrzymał nadanie z rąk Wielkiego Księcia  Ferdynanda I prawa miejskie. Wkrótce jednak doszło w mieście do napięć na tle religijnym, które  doprowadziły do ograniczenia tolerancji wobec heretyków. Mimo to utrzymywano korzystne połączenia handlowe z protestancką Europą.

Wielka Brytania

Pod koniec XVII w. Livorno przeszło kolejną wielką rozbudowę, w trakcie której zbudowano nową fortecę, wały miejskie oraz system kanałów komunikacyjnych łączących całą okolicę. W tym czasie też w mieście powstał dom handlowy brytyjskiej Kompanii Lewantyjskiej. Wraz z zacieśnieniem współpracy handlowej, zaczęła się rozwijać kulturowa wymiana z Wielką Brytanią – do miasta zaczęli przybywać artyści, podróżnicy i badacze. Livorno zaczęło być znane w Imperium Brytyjskim pod nazwą Leghorn.

Wojny Epoki Napoleońskiej i blokada handlowa kontynentu wstrząsnęły gospodarką Livorno. Po kilkuletniej okupacji francuskiej miasto zostało przywrócone Toskanii, i dopiero w 1868 r. w wyniku wojen o zjednoczenie zostało włączone do Królestwa Włoch. Jednakże Livorno utraciło wówczas swój status wolnego portu, przekreślając ostatecznie okres prosperity właściwie aż do czasów Włoskiego Cudu Gospodarczego.

Ostatnio komentowane na stronie:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
28/02/2014 Atavus

Palermo

na skrzyżowaniu cywilizacji
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pioter
16/10/2011 Agata

Spacer brzegiem Tagu

Bélem
4 komentarze, ostatni z 21/09/2015 od pinot
08/12/2012 Agata

Zakochać się w Piranie

3 komentarze, ostatni z 13/04/2015 od pinot