Śródziemnomorze
7 osób
Moderatorzy:
    pinot Atavus ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

03/04/14 od Atavus
W temacie: Historia miast

Brindisi

gdzie kończy się Via Appia

Ta kolumna wyznaczała koniec Via Appia, starożytnej drogi wiodącej ze stołecznego Rzymu, Ta kolumna wyznaczała koniec Via Appia, starożytnej drogi wiodącej ze stołecznego Rzymu, (Kazu89; http://en.wikipedia.org/wik...)

Echa Troi

Legendarnym założycielem miasta miał być grecki bohater wojny Trojańskiej, Diomedes. Jego historyczni założyciele mogli być nawet starsi, gdyż najstarsza osada istniała tam już 1600 lat przed Chrystusem i była związana kulturowo z Grecją Mykeńską. Miasto nazwano Brentesion, czyli głowa jelenia, co nawiązywało do kształtu rozdzielonej cyplem zatoki. Nazwa uległa zmianie po podboju rzymskim w 267 r. p.n.e., od tej pory miasto było znane jako Brundisium.

Port wojenny

Po zakończeniu Wojen Punickich Brundisium stało się ważnym portem wojennym Rzymu, a także ośrodkiem handlowym nakierunkowanym podobnie jak w czasach greckich na handel adriatycki i z Grecją.  Podczas wojen domowych między Sullą i Mariuszem miasto otrzymało obywatelstwo rzymskie, i zostało ogłoszone wolnym portem. W 49 r. p.n.e. ucierpiało jednak znacznie, gdy skupione w nim wojska Pompejusza zostały oblężone przez Cezara.

O znaczeniu miasta świadczy fakt, iż w Brundisium kończyła się najstarsza i najważniejsza droga rzymska – Via Appia. Stąd, w czasach rzymskich, kiedy żyło tu ponad 100 000 mieszkańców,  wyruszała flota i legiony na Wschód.  

Bizancjum

Zdobyte po upadku cesarstwa przez Ostrogotów Brundisium zostało wkrótce odbite przez Bizantyjczyków. Mimo zniszczenia w 674 r. przez Longobardów z Benewentu, zostało natychmiast odbudowane, głównie ze względu na rewelacyjny port. Wkrótce jednak okolicę zaczęli najeżdżać Saraceni, którzy przez pewien czas założyli nawet osadę nieopodal miasta.

Wspaniały port, będący głęboką zatoką o wąskim gardle, był przyczyną założenia tutaj miasta. Wspaniały port, będący głęboką zatoką o wąskim gardle, był przyczyną założenia tutaj miasta. (Zappuddu; http://it.wikipedia.org/wik...)

Normanowie

W 1070 r. Brindisi zostało zdobyte przez Normanów, stając się częścią Księstwa Apulii a później Królestwa Sycylii. Wkrótce, korzystając z prosperity związanej z ruchem krucjatowym, w mieście zasiadł biskup, zbudowano nową katedrę i zamek. W tym czasie miasto stało się jednym z głównych portów obsługujących połączenie morskie z chrześcijańskim Lewantem. W 1227 r. cesarz Fryderyk II wyruszył stąd na VI krucjatę.

Neapol

Później jednak miasto zostało opanowane przez Wenecjan, po czym odbite przez Hiszpanów. W 1348 r. nie ominęła go plaga Czarnej Śmierci, dziesiątkując mieszkańców. Pozostając częścią Hiszpańskiego królestwa Neapolu, w 1707 r. zostało zajęte przez Austriaków, którzy zabawili w mieście aż do 1734 r. Wtedy władzę nad królestwem sprawowała już dynastia Bourbonów, spod której uwolniono się dopiero w 1860 r., wchodząc w skład zjednoczonych Włoch.

Przez krótki czas, po obaleniu Mussoliniego w 1943 r., Brindisi stało się stolicą Włoch premiera Badoglio. Nawet dziś tradycje militarne pozostają żywe w Brindisi, gdyż znajduje się tutaj jedna z ważniejszych baz wojskowych Włoch.  

  Potężne blanki osłaniają miejskie umocnienia, wzniesione w czasach panowania Aragończyków Potężne blanki osłaniają miejskie umocnienia, wzniesione w czasach panowania Aragończyków (File Upload Bot (Magnus Manske); http://it.wikipedia.org/wik...)

 

 

Ostatnio komentowane na stronie:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
28/02/2014 Atavus

Palermo

na skrzyżowaniu cywilizacji
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pioter
16/10/2011 Agata

Spacer brzegiem Tagu

Bélem
4 komentarze, ostatni z 21/09/2015 od pinot
08/12/2012 Agata

Zakochać się w Piranie

3 komentarze, ostatni z 13/04/2015 od pinot