
7 osób
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
Brindisi
gdzie kończy się Via Appia
Ta kolumna wyznaczała koniec Via Appia, starożytnej drogi wiodącej ze stołecznego Rzymu,
(Kazu89; http://en.wikipedia.org/wik...)
Echa Troi
Legendarnym założycielem miasta miał być grecki bohater wojny Trojańskiej, Diomedes. Jego historyczni założyciele mogli być nawet starsi, gdyż najstarsza osada istniała tam już 1600 lat przed Chrystusem i była związana kulturowo z Grecją Mykeńską. Miasto nazwano Brentesion, czyli głowa jelenia, co nawiązywało do kształtu rozdzielonej cyplem zatoki. Nazwa uległa zmianie po podboju rzymskim w 267 r. p.n.e., od tej pory miasto było znane jako Brundisium.
Port wojenny
Po zakończeniu Wojen Punickich Brundisium stało się ważnym portem wojennym Rzymu, a także ośrodkiem handlowym nakierunkowanym podobnie jak w czasach greckich na handel adriatycki i z Grecją. Podczas wojen domowych między Sullą i Mariuszem miasto otrzymało obywatelstwo rzymskie, i zostało ogłoszone wolnym portem. W 49 r. p.n.e. ucierpiało jednak znacznie, gdy skupione w nim wojska Pompejusza zostały oblężone przez Cezara.
O znaczeniu miasta świadczy fakt, iż w Brundisium kończyła się najstarsza i najważniejsza droga rzymska – Via Appia. Stąd, w czasach rzymskich, kiedy żyło tu ponad 100 000 mieszkańców, wyruszała flota i legiony na Wschód.
Bizancjum
Zdobyte po upadku cesarstwa przez Ostrogotów Brundisium zostało wkrótce odbite przez Bizantyjczyków. Mimo zniszczenia w 674 r. przez Longobardów z Benewentu, zostało natychmiast odbudowane, głównie ze względu na rewelacyjny port. Wkrótce jednak okolicę zaczęli najeżdżać Saraceni, którzy przez pewien czas założyli nawet osadę nieopodal miasta.
Wspaniały port, będący głęboką zatoką o wąskim gardle, był przyczyną założenia tutaj miasta.
(Zappuddu; http://it.wikipedia.org/wik...)
Normanowie
W 1070 r. Brindisi zostało zdobyte przez Normanów, stając się częścią Księstwa Apulii a później Królestwa Sycylii. Wkrótce, korzystając z prosperity związanej z ruchem krucjatowym, w mieście zasiadł biskup, zbudowano nową katedrę i zamek. W tym czasie miasto stało się jednym z głównych portów obsługujących połączenie morskie z chrześcijańskim Lewantem. W 1227 r. cesarz Fryderyk II wyruszył stąd na VI krucjatę.
Neapol
Później jednak miasto zostało opanowane przez Wenecjan, po czym odbite przez Hiszpanów. W 1348 r. nie ominęła go plaga Czarnej Śmierci, dziesiątkując mieszkańców. Pozostając częścią Hiszpańskiego królestwa Neapolu, w 1707 r. zostało zajęte przez Austriaków, którzy zabawili w mieście aż do 1734 r. Wtedy władzę nad królestwem sprawowała już dynastia Bourbonów, spod której uwolniono się dopiero w 1860 r., wchodząc w skład zjednoczonych Włoch.
Przez krótki czas, po obaleniu Mussoliniego w 1943 r., Brindisi stało się stolicą Włoch premiera Badoglio. Nawet dziś tradycje militarne pozostają żywe w Brindisi, gdyż znajduje się tutaj jedna z ważniejszych baz wojskowych Włoch.
Potężne blanki osłaniają miejskie umocnienia, wzniesione w czasach panowania Aragończyków
(File Upload Bot (Magnus Manske); http://it.wikipedia.org/wik...)