Śródziemnomorze
7 osób
Moderatorzy:
    pinot Atavus ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

24/04/14 od Atavus
W temacie: Historia miast

Braga

dawna stolica Galicji

  Uliczka z widokiem na widokiem na Torre de Menagem, wieżę będącą pozostałością średniowiecznego zamku Uliczka z widokiem na widokiem na Torre de Menagem, wieżę będącą pozostałością średniowiecznego zamku (Jsome1. CC BY 2.0, https://www.flickr.com/phot...)

Bracarii

Braga jest jednym z najstarszych miast Portugalii. Chociaż właściwe miasto założył celtycki lud Bracarów, jego tereny były zamieszkałe jeszcze w czasach neolitu. Rzymskie legiony pojawiły się w tym regionie w 136 r. p.n.e., chociaż walki z opornymi celtami przeciągały się, i dopiero panowanie Oktawiana Augusta przyniosło ostateczne zwycięstwo Republice.

Bracara Augusta

W 16 r. p.n.e. założono tutaj kolonię Bracara Augusta, która stała się stolicą administracyjną północno-wschodniej części półwyspu Iberyjskiego. Znaczenie polityczne oraz handlowe, na które wpływało położenie na szlaku Via Lusitanorum i szlakach morskich spowodował błyskawiczny rozwój miasta, i już I w. za panowania Flawiuszów Bracara otrzymała prawa municypium. 

W II w. miasto osiągnęło maksymalny zasięg, a w następnym stuleciu Cesarz Dioklecjan ustanowił w Bracarze stolicę nowo uformowanej prowincji Gallaecia – Galicji.

Miasto jest usiane pozostałościami ery rzymskiej, na zdjęciu termy rzymskie. Miasto jest usiane pozostałościami ery rzymskiej, na zdjęciu termy rzymskie. (Manuel Anastácio; http://en.wikipedia.org/wik...)

Siła biskupa

Po przejściu Wandalów i Alanów miasto zostało zajęte w 410 r. przez Swebów, którzy na ponad 150 lat ustanowili w Bracarze stolicę swojego królestwa. W 584 r. Wizygoci podbili Swebów, włączając miasto do Hiszpanii. W tym samym czasie dwa lokalne hiszpańskie synody odrzuciły arianizm, co umożliwiło biskupowi Bragi przejęcie zwierzchnictwa najpierw nad całym portugalskim kościołem, a później także Hiszpańskim.

Znaczenie biskupa Bragi wynikało z roli, jaką odegrało miasto w chrystianizacji półwyspu Iberyjskiego. Uważa się, że pierwszym biskupem Bragi był św. Pedro de Rates, pełniący swą funkcję w latach 45-60 r. a więc w czasach pierwszych apostołów!  

Panowanie Wizygotów zahamowało jednak rozwój miasta i dopiero podboje arabskie na półwyspie Iberyjskim na początku VIII w. przyniosły ożywienie gospodarcze. W 1040 r. miasto zostało ostatecznie odbite przez chrześcijan, pod wodzą Ferdynanda I z Leonu i Kastylii, a w 1070 r. odnowiono biskupstwo i rozpoczęto budowę katedry.

Zbudowana w VII w. , za panowania Wizygotów, kaplica Sao Frutuoso jest rzadkim przykładem stylu bizantyjskiego na półwyspie Iberyjskim.   Zbudowana w VII w. , za panowania Wizygotów, kaplica Sao Frutuoso jest rzadkim przykładem stylu bizantyjskiego na półwyspie Iberyjskim. (Joseolgon; http://en.wikipedia.org/wik...)

Dwór

W latach 1093 - 1147 Braga stała siedzibą dworu Portugalskiego, a w połowie XII w. miasto odzykało arcybiskupstwo, stając się ponownie jednym z głównych ośrodków chrześcijaństwa na półwyspie. Dwór arcybiskupi wpłynął pozytywnie na dalszy rozwój miasta, które korzystało z licznych przywilejów.

Regres

W epoce wielkich odkryć geograficznych, położona daleko od morza Braga straciła na znaczeniu na rzecz wielkich portów w Lizbonie i Porto. Mimo to arcybiskup Diogo de Sousa ufundował przebudowę miasta i liczne usprawnienia, w tym powiększenie ulic, założenie placów publicznych, szpitali, kościołów oraz rozbudowę katedry. Zaowocowało to przemianę średniowiecznego charakteru miasta w nowoczesny, renesansowy ośrodek, reprezentujący styl Manueliński.

W cieniu arcybiskupów

Ponowna modernizacja Bragi  nastąpiła w XVIII w., kiedy zatrudnieni przez arcybiskupów architekci  zmienili charakter miasta  na barokowy. Epoka Napoleońska przyniosła miastu dalszych upadek znaczenia, i zubożenie, z którego zaczęto wydobywać się dopiero w drugiej połowie XIX w., głównie za sprawą wsparcia portugalskich imigrantów z Brazylii.

Jednakże nigdy Braga nie odzyskała już swojego znaczenia z czasów świetności, pozostając urokliwym miastem pełnym zabytków i portugalskiego charakteru.  

  Pałac Raio, wspaniała barokowa rezydencja Pałac Raio, wspaniała barokowa rezydencja (Joseolgon; http://en.wikipedia.org/wik...)

 

 

Ostatnio komentowane na stronie:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
28/02/2014 Atavus

Palermo

na skrzyżowaniu cywilizacji
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pioter
16/10/2011 Agata

Spacer brzegiem Tagu

Bélem
4 komentarze, ostatni z 21/09/2015 od pinot
08/12/2012 Agata

Zakochać się w Piranie

3 komentarze, ostatni z 13/04/2015 od pinot
Notatki o podobnych miejscach: