Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

Casa da Musica

wizytówką Porto

Są takie budowle czy obiekty, które od razu kojarzą nam się z jakimś konkretnym miastem czy miejscem. Tak jest też w przypadku Casa da Musica w Porto. I nic dziwnego! Popatrzcie na tę bryłę, na te kąty, na tę architekturę! Oczywiście jednym może podobać się bardziej innym mniej, ale na pewno nie powiemy, że jest ona dla nas totalnie obojętna. Przechodząc obok tego obiektu większość z nas na pewno coś sobie o nim pomyśli nawet jeśli nie jesteśmy wielkimi fanami architektury i na codzień nie zwracamy na nią uwagi.

Obiekt został zaprojektowany przez bardzo znanego i nagradzanego architekta (m. in. bardzo ważną nagrodą w świecie architektury- Nagrody Pritzkera). Rem Koolhaas, bo o nim mowa stworzył naprawdę ciekawy obiekt, w którym urzekły mnie detale i przemyślane rozwiązania.  Chodząc tam myślałam sobie ile pracy tu włożono by uzyskać taki efekt (o pieniądzach nawet już nie wspomnę). Jak zaraz zobaczycie zapewne nie szczędzono na materiałach, co też pomaga w pozytywnym odbiorze tego budynku.

Ale wróćmy do środka! Proszę zwróćcie uwagę jak tam będziecie na takie detale jak łączenie tafli szkła na schodach. Może to głupie, ale prawie się zakochałam w tej dokładności. Jeśli nie zwracacie uwagi na takie rzeczy, to po prostu wyobraźcie sobie tam takie proste, mocne rozwiązanie łączenia i od razu delikatność tej szklanej barierki znika!

Przyjrzyjcie się... to łączenie jest tak delikatne, że ta druga tafla prawie, że znika i nie psuje geometrii, o którą architekt tak bardzo tu zadbał.

Ważną kwestią jest też zaprojektowanie otoczenia, które dwa zdjęcia wyżej możecie obejrzeć. Nie możemy myśleć tylko o samym budynku. Prawie tak samo ważne jest wejście do niego jak i najbliższe otoczenie. To wszystko dopiero tworzy spójną całość.