Śródziemnomorze
7 osób
Moderatorzy:
    pinot Atavus ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Rawenna

Ostatnia stolica Imperium.

Początki Rawenny, podobnie jak znaczenie jej nazwy, giną w mrokach dziejów. Założycielami osady na lagunie mogli być greccy koloniści z Tesalii, Umbrowie lub Etruskowie. Za tymi ostatnimi może świadczyć pierwotna nazwa miasta – Rasna, bowiem tym słowem Etruskowie nazywali swój lud. Później przybyli tutaj jeszcze galijscy Senoni, osiedlając się w bliskim sąsiedztwie.

Przez wieki mieszkańcy Rawenna żyli spokojnym życiem, odizolowani od świata rozległymi mokradłami. Ich drewniane domy wzniesione na palach nie przyciągały uwagi wielkich armii, i Rzymianie zainteresowali się Rawenną dopiero w 89 r. p.n.e. , kiedy włączyli osadę do Republiki na zasadach federacji.

Mauzoleum Galii Placydi jest miejscem prawdziwych pielgrzymek miłośników antyku i zmierzchu Cesarstwa Rzymskiego. Mauzoleum Galii Placydi jest miejscem prawdziwych pielgrzymek miłośników antyku i zmierzchu Cesarstwa Rzymskiego. (FlickreviewR; http://pl.wikipedia.org/wik...)

 

Port floty wojennej

W 49 r. p.n.e. Juliusz Cezar wyznaczył Rawenne jako punkt zborny swoich wojsk przed historycznym przekroczeniem Rubikonu. Po zwycięskiej wojnie z Markiem Antoniuszem spadkobierca Cezara Oktawian August ufundował Rawennie port wojenny w Classe. Z początku odosobnione miejsce otoczone własnymi fortyfikacjami stanowiło ważny ośrodek militarny Imperium. Zaraz potem nastąpił  gwałtowny rozwój miasta, kolejni cesarze ozdabiali miasto gmachami publicznymi i infrastrukturą.

Za panowania Marka Aureliusza, podczas Wojen Markomańskich, w Rawennie wybuchł bunt germańskich osadników, który zdołał opanować całe miasto. Rozgniewany cesarz wygnał ich wszystkich z cesarstwa.

Mozaika na sklepieniu Baptysterium Ortodoksów to jeden z wielu wspaniałych przykładów sztuki wczesnochrześcijańskiej, które można obejrzeć w Rawennie. Mozaika na sklepieniu Baptysterium Ortodoksów to jeden z wielu wspaniałych przykładów sztuki wczesnochrześcijańskiej, które można obejrzeć w Rawennie. (MChew; http://pl.wikipedia.org/wik...)

Stolica imperium

W 402 r. cesarz Honoriusz przeniósł stolicę z zagrożonego najazdami Mediolanu do Rawenny. O wyborze miejsca zadecydowały warunki obronne ufortyfikowanego miasta, ulokowanego na trudnodostępnych mokradłach oraz duży port ułatwiający komunikację ze stabilnym Wschodem imperium.

Mimo to, w 409 r. Alaryk z Wizygotami zdobył z marszu miasto, i pomaszerował dalej na Rzym. Wzięta wówczas na zakładnika córka cesarza Teodozjusza I, Galla Placydia, powróciła wkrótce z synem Walentynianem III do Rawenny. Splądrowany Rzym nie przedstawiał już sobą dawnej świetności ani nie był bezpieczny. Kolejne dziesięciolecia okazały się dla miasta spokojne. Chociaż Cesarstwo waliło się w gruzy, wyniszczane kolejnymi najazdami, Rawenna przeżywała okres prosperity i rozbudowy, którego ślady widoczne są do dzisiaj.

Fragment Pałacu Teodoryka Wielkiego, króla Ostrogockiej Italii. Fragment Pałacu Teodoryka Wielkiego, króla Ostrogockiej Italii. (File Upload Bot; http://it.wikipedia.org/wik...)

Goci

Po obaleniu cesarza w 476 r. Odoaker kontynuował rządy z Rawenny. W 493 r. został pokonany przez króla Gotów Teodoryka Wielkiego, który wybrał Rawennę na stolicę swojego nowego królestwa. Zafascynowany rzymską kulturą Teodoryk nie zaniedbał stolicy, starając się naśladować architektoniczne rozwiązania antyku, to również można znaleźć dziś w Rawennie.

W 540 r. miasto zdobyli Bizantyjczycy i ustanowili w nim stolicę Egzarchatu. W VIII w. Longobardowie zajęli Egzarchat Rawenny, kończąc ostatecznie z bizantyjską obecnością w tej części Italii. Po podboju przez Franków w 774 r. miasto zostało przekazane papiestwu, ale Karol Wielki otrzymał w wyrazie wdzięczności zgodę na wywiezienie wszystkiego z Rawenny co mu się podoba. Ogołocił miasto z wielu cennych zabytków, przewożąc spolia do Akwizgranu.

Cień Dantego

Przez większość XIII w., kiedy w mieście przebywał na wygnaniu Dante Alighierii,  Rawenna pozostawała pod rządami różnych rodów. Dopiero w 1275 r. władzę przejął ród Da Polenta i zachował ją aż do 1440 r., kiedy miasto zostało włączone do państwa Weneckiego. Złupiona w 1512 r. przez Francuzów, wróciła pod panowanie papieskie. Gdy w 1636 r. powódź zniszczyła większość miasta, rozpoczęto budowę sieci kanałów, które miały uchronić miasto przed podobnymi kataklizmami i zapewnić sprawniejszą komunikację, bowiem od średniowiecza Rawenna zdążyła już oddalić się od morza.

Poza krótkim okresem okupacji napoleońskiej, Rawenna trwała pod panowaniem papieskim aż do 1859 r., kiedy została zajęta przez Piemont, a w 1861 r. ostatecznie włączona do zjednoczonego Królestwa Włoch.

Dziś Rawenna to prawdziwy raj dla miłośników kultury wczesnochrześcijańskiej i Bizancjum, wspaniała i wyjątkowa atrakcja turystyczna.

Mauzoleum Dantego, miejsce pochówku autora Boskiej Komedii
 Mauzoleum Dantego, miejsce pochówku autora Boskiej Komedii (GianniG46; http://it.wikipedia.org/wik...)

  • Mozaika z Dobrym Pasterzem w Mauzoleum Galli Placydii Mozaika z Dobrym Pasterzem w Mauzoleum Galli Placydii (Domena publiczna)
  • Mozaika ze św. Wawrzyńcem w Mauzoleum Galli Placydii Mozaika ze św. Wawrzyńcem w Mauzoleum Galli Placydii (http://pl.wikipedia.org/wik... (CC BY-SA 2.0) Marku1988)
Ostatnio komentowane na stronie:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
28/02/2014 Atavus

Palermo

na skrzyżowaniu cywilizacji
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pioter
16/10/2011 Agata

Spacer brzegiem Tagu

Bélem
4 komentarze, ostatni z 21/09/2015 od pinot
08/12/2012 Agata

Zakochać się w Piranie

3 komentarze, ostatni z 13/04/2015 od pinot