
7 osób
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
Kroton
miasto sportowców
Panorama miasta, widok na zatokę starożytnego portu.
(Ggia; http://it.wikipedia.org/wik...)
Olimpijczycy
Historia Krotonu zaczyna się w 710 r. p.n.e., kiedy nad zatokę przybywają greccy koloniści z Rhypes na Peloponezie, prowadzeni przez Myscellusa. W bardzo krótkim czasie kolonia staje się wspaniałym miastem, zdobywając pozycję jednego z głównych ośrodków Wielkiej Grecji, a jej mieszkańcy zaczynają przysłowiowo słynąć z kondycji fizycznej i zdrowego rozsądku. Odbija się to realnie w sukcesach sportowych – Krotończycy począwszy od 588 r. p.n.e. zaczynają dominować na Olimpiadach i innych zawodach. Szczególnie znanym sportowcem starożytności jest zapaśnik Milo z Krotonu, który miał uratować samego Pitagorasa, za co poślubił jego córkę – Myie.
Jednakże tym, który najbardziej rozsławił atletów z Krotonu był uwieczniony przez Herodota Democedes, który stał się ozdobą dworu perskiego króla Dariusza I. Gdy po latach powrócił do ojczystego miasta, poślubił córkę wspomnianego już Milona.
Pitagorejczycy
W 530 r. p.n.e. do miasta przeprowadził się filozof Pitagoras z Samos, który zdobywszy wielu wyznawców otworzył swoją szkołę. W gronie jego uczniów znalazły się takie sławy epoki jak lekarz Alcmaeon oraz filozof Filolaus. Pitagorejczycy zaczęli także prowadzić działalność religijną (o charakterze sekty) oraz polityczną, doprowadzając do zmian ustrojowych i powołania rady 1000 obywateli. Później jednak doszło do starcia z przeciwnikami politycznymi i Pitagoras został wygnany, a szkoła zamknięta. W mieście ustanowiono demokrację.
Rzeźba Pierra Pugeta, przedstawiająca Milona z Krotonu. Obecnie Muzeum w Luwrze, Paryż.
(David.Monniaux; http://it.wikipedia.org/wik...)
Przeciw wyuzdaniu
W tym samym czasie narastał konflikt z sąsiednim Sybaris, którego mieszkańcy słynęli w przeciwieństwie do Krotończyków z hedonizmu i zamiłowania do luksusów. W 510 r. p.n.e. Krotończycy pod wodzą Milona pobili Sybarytów, zniszczyli ich miasto i obalili tamtejszego tyrana.
Problemy
W 480 r. p.n.e. Kroton wysłał statek na pomoc Atenom w bitwie morskiej pod Salaminą, jednakże jeszcze w tym samym roku został pokonany przez wojska Rhegium i Locri. Wkrótce nad miastami Wielkiej Grecji zaczęła dominować potęga Sycylijskich Syrakuz. Kroton został zdobyty w 379 r. p.n.e., co położyło kres jego świetności. Gdy po 12 latach okupanci opuścili miasto, ich miejsce zajął lokalny lud Bruttów. Elita Krotońska schroniła się wówczas w cytadeli i wynegocjowała możliwość ucieczki do Locri.
Gdy w 295 r. p.n.e. miasto wpadło ponownie w ręce Syrakuzańczyków, było nadal znaczącym ośrodkiem miejskim, otoczonym 19 kilometrami murów obronnych. Jednakże podczas Wojny Pyrryjskiej (282-278 r. p.n.e. ) pół miasta opustoszało, reszta poddała się Rzymowi w 277 r. p.n.e. Po bitwie pod Kannami w 216 r. p.n.e. miasto odwróciło się jednak od Rzymian, i przyjęło wojska Hannibala, który założył w Krotonie kwaterę na trzy lata. Rzymianom nie udało się odzyskać kontroli nad miastem aż do 204 r. p.n.e.
Forteca Aragońska, La Castella
(Italo-Europeo; http://it.wikipedia.org/wik...)
Rzymianie i ich dziedzice
W 194 r. p.n.e. założono w nim kolonię rzymską, włączając je na stałe do państwowości rzymskiej, gdzie nie odznaczało się wyjątkowym znaczeniem.
W 550 r. podczas Wojen Gockich obległy Kroton wojska Totili, króla Ostrogotów. Nie udało im się jednak sforsować jego umocnień, i miasto wkrótce zostało włączone do Bizancjum. Gdy w IX w. Saraceni zajęli Sycylię, rozpoczęły się napady rabunkowe na południe Italii. W 870 r. miasto zostało zdobyte i splądrowane, a jego elita z biskupem na czele zamordowana w katedrze. Saraceni nie zdołali jednak utrzymać się w mieście, które pozostało pod bizantyjską władzą aż do XI w., kiedy zajęli je Normanowie. Wówczas miasto stało się częścią Królestwa Sycylii a później Królestwa Neapolu aż do XIX w., kiedy w 1860 r. zostało zdobyte przez Królestwo Sardynii i włączone do zjednoczonych Włoch.
Duce
Ponowna prosperity miasta nastąpiła w latach 30-tych XX w., za faszystowskich rządów Mussoliniego. Rozwój lokalnego przemysłu w oparciu o pobliskie źródła energii hydroelektrycznej spowodował, iż w ciągu kilku lat liczba mieszkańców Krotonu podwoiła się. Obecnie, po kryzysie lat 80-tych kiedy upadły największe lokalne firmy, główna siła miasta opiera się na jego atrakcyjności turystycznej, której fundamentem obok wspaniałego wybrzeża są liczne zabytki archeologiczne.
Zamek Karola V
(RennyDJ; http://it.wikipedia.org/wik...)